24 şubat 2020 sgk nın tasarruf tedbirleri

braveheart
hazine ve maliye bakanlığının kendisinden istediği bazı tasarruf tedbirlerine karşılık sunduğu tedbirler diyebiliriz. daha şuan uygulama aşamasına geçmediği için, şuan için kağıt üzerinde desek yeridir. peki ne var bu tasarruf tedbirleri içerisinde;
- ek ödeme oranlarının düşürülmesi.
- 60 yaş altı emekliler için gss primi alınması.
- reçete payı arttırımı, ilaç katılım payının arttırılması.
- ikramiye ödemesinin kaldırılması.
- emekli maaşından yüzde 5 sgk kesintisi.
- babası vefat eden kız çocuklarına, eşi vefat eden kadınlara maaş bağlanmasına yaş limiti getirilmesi.

zaten olan ya emekliye oluyor ya da çalışana. zaten çalışma dönemi boyunca verilen sgk primleri yetmiyor, tasarruf planında konulan maddeye bakın. emeklilerden %5 sgk kesintisi olacak. emeklilikte de sgk primi alınacaktı da, madem bu çalışıp emekli olan insanlardan neden sgk primi aldınız. verdiğiniz maaş da maaş olsa gam yemeyeceğim. zaten emekliler yarı aç yarı tok yaşar vaziyette.
9
msln22
Çok güzel ve yerinde olan bir tasarruf olmuş. Her şeye zam üstüne zam getirirken vatandaşların nasıl geçineceği hiç kimsenin umrunda değil bir de verdiği o maaş da daha tasarruf yapacaklar. o tasarruf kime gidiyor acaba zaten yetimlere dullara ihtiyaç sahiplerine verilen para da tamamen bizim vergilerimiz den alınan parayla ödeniyor bir de bu tasarrufu getirsin Artık insanlar açlıktan mı ölüyor intihar mı ediyorlar Buna da bir tasarruf çözümü bulsunlar.
mai
Emeklilerin kuş kadar maaşına da göz dikecek kadar düştüysek vay bize... Bu vebal yeter de artar her iki dünyada. Lafa gelince bizden büyüğü yok.
keyfkahyasi
Çıldırmamak elde değil. Gerçekten değil...

Tasarrufu niye halk yapıyor arkadaş? Milletvekilleri tasarruf yapsın. Cumhurbaşkanının sarayından tasarruf yapılsın ya da. Elektrik faturası bilmem kaç yüz bin liraymış aylık. Ondan kısalım? Olur mu? Olmaz değil mi.

Yazık... Bu ülkede gerçekten harcanıyor millet.
atyaka99
Yanlış anlaşıldı galiba bu konu iyi bir şey değil u. adamlar 10 milyon emekliden aylık 100 lira alsak derdine düştüklerinin açıkça bir ifadesi bu emeklli maaşına yapılan bir zammın geri alınması. Eğer 5 milyon suriyelliye bakabiliyorsa bu devlet emeklisine de sahip çıkmalı. Millet vekilliği ememkliliği kaldırılsın. 5 yılda emekli mi olunur işine gelmiyorsa girmesin seçime biz mi orluyoruz.
limoncicegi
Yani diyorlar ki biz ekonomiyi yönetemedik, batırdık, paramız kalmadı, vatandaşı soyalım. Bakanlıklar saçma sapan işlere para harcamayı bıraksın kendilerinden tasarrufa gitsinler. Adamlar lüks araçlara biniyor saçma sapan toplantılarını lüks otellerde yapıyor, 100 kişilik yemeklere milyonlar harcanıyor, sonra dön acısını milletten çıkar. Daha da saymakla bitmez israfları da.İnsanların zekasına hakarettir bu. Devlet insan içindir, insan devlet için değil. Bunu anlamayan siyaset yapmasın.