aşkın ömrü var mıdır sorunsalı

bal10cuk
Bence aşk , sevginin yoğun hali olduğu için ömrü de olabilir diye düşünüyorum.Sevgi daha güvenilir gelmektedir bana.
msln22
:) Aynen dediğin gibi "aşk sevginin yoğunluğudur" insanın kalbindeki Sevgi diğer adı da aşktır, Kimileri Aşka İnanmaz aşk yoktur, çabuk biter derler Ama aşk sevgi ile beraber olursa ömür boyu sürer.
yamaguchigumi
Tabi ki aşkın ömrü vardır. Her aşk gün gelir biter. Çünkü insanlar birbirlerini tanıyıp, birbirleriyle aynı yastığı paylaştıkça sonra aşk eski ritmini yitirir. Tartışmalar ve sataşmalar başlar.
kko34
Bence bu size bağlı eğer çok seviyorsaniz ve saçma sapan hareketler yapmazsaniz ömrü bitmez. Ama eğer sevmiyorsaniz yada severim diyip evlendiyseniz fazla bi vaktiniz olmaz hemen ayrılırsınız
lupe
zaman dilimleri biçmek ne kadar doğrudur ama, canlı tutulmaya çalışılmayan aşka süre biçmek de hiç akıllıca değil. arada aşk olmadığını düşündüğü zaman gidebilmeli insan. çünkü gerçekten aşk yaşamış olan kişi gururludur ve çekip gitmesini de bilir. onun dışında saplantıyı ve hastalığı aşk sanan çok kişi vardır.
yafes21
zamanın akışının durduğu anlar vardır işte o anlar sevğin kişi eşya veya hayvanla geçirdiğin dakikalardır. işte o dakikaların adı AŞK tır . bittiği anlarda aşkta biter .
skaslirale
Aşkın ömrü Yoktur tabi kişiden kişiye değişir masala Ban a göre aşkla siir cenap şahabettinin senin için şiiridir.

Sesin işler gibi bir şûh kanat gamlarıma
Seni dinlerken olur kalbim uçan kuşlara eş
Gün batarken sanırım gölgeni bir başka güneş
Sarışınlık getirir gözlerin akşamlarım

Doğuyor ömrüme bir yirmi sekiz yaş güneşi
Bir kuş okşar gibi sen saçlarımı okşarken
Koklarım ellerini gülleri koklar gibi ben
Avucundan alırım kış günü bir yaz ateşi

Gönlüme avdet eder her unutulmuş nisan
Ne zaman gençliğini yolda hırâman görsem
Eskiden pembe dudaklarda dağılmış bûsem
Toplanır leblerime bir gece dalgın dursan

Seni zambak gibi gördükçe açık pencerede
Gül açar bahtımın evvelki hazanlık korusu
Genç eder ufkumu hülyâlarımın genç kokusu
Sorarım ak saçımın örttüğü yıllar nerede

Çehremi varsın o solgun seneler soldursun
Yeni yıldız gibi doğdukça güzel her akşam
Gençliğin böyle benimken kocamam hiç kocamam
Ruhum, ölsem bile ben, sen yaşayan ruhumsun
pigment
Aşk biyolojik bir olgudur aşık oldugun kişiye her istedigin de ulaşa bilecegin bir konuma geldiginizde aşkınız ilk gün ki gibi kalmadıgını göreceksiniz. Ha şimdi bazı romantik arkadaşlar olur mu öyle şey 70 yaşına girmiş kişilerin hala el ele yürüyor aşk ile bakıyorlar birbirlerine gibi savunma yapabilir. Ama onların ki aşk değil yılların vermiş olduğu minnet, saygı , yılların getirdiği yorgunluğu beraber gögüslemenin verdiği yol arkaslıgıdır. Saygılar..
nslhnynn
Aşkın ömrü vardır demek yerine bence aşk bir süre sonra yerini daha farklı bir bana bırakıyor. Yani artık o kişiyi sürekli evinde gördüğün için deli gibi kalbin çarpmalarının da sürekli heyecanlanmayı bırakırsınız. Bunun yerine daha çok sevgi ve alışkanlık gelir . Bu bağlamda da kesinlikle daha özel ve daha sağlamdır
berol
Ne amansız bir kalp çarpıntısı ama Uzmanlara göre bakacak olursak, aşkın ömrü hem hormon ölçümleri hem de beyin görüntülerine göre 2.5 yıl... Aşık olmamız ise sadece 1.5 saniye sürüyor ve 12 merkezin aynı anda çalışmasını sağlıyormuş. Ne kadar doğru bilmiyorum!!
ferdicigenclik
aşkın ömrü vardır. herşeyin bir sınırı ve ömrü vardır. aşk bir gerçektir ama sonsuza dek sürecek bir aşk yoktur. çünkü insan bazı dönemlerde kendinden bile nefret edebilen bir varlıkken bir başkasından neden nefret etmesin? aşk güzeldir ama mantık daha güzeldir en azından günümüzde böyle düşünmek sizi üzmez.
unicorn
Herşeyin bir sonu olduğu gibi aşkında bir sonu vardır elbet.Ama bu süre uzatılabilir.Eşlerin birbirlerine karşılıklı sevgi,saygı ve anlayış gibi davranışlarıyla uzun soluklu bir ilişki oluşturulabilir.Aslında bir nevi aşk biter ve baki olan dostluğa bırakır yerini.Yani aradaki o aşırı sevme duygusu gider ama onun yerini ömür boyu sürecek olan dostluk alır.Herşey dökülmüş olur bir bir masaya ve iki kişi de tanıyodur artık birbirini.Eksilerin,artıların bir değeri yoktur.
unicorn
Herşeyin bir sonu olduğu gibi aşkında bir sonu vardır elbet.Ama bu süre uzatılabilir.Eşlerin birbirlerine karşılıklı sevgi,saygı ve anlayış gibi davranışlarıyla uzun soluklu bir ilişki oluşturulabilir.Aslında bir nevi aşk biter ve baki olan dostluğa yerini bırakır.Yani aradaki o aşırı sevme duygusu gider ama onun yerini ömür boyu sürecek olan dostluk alır.Herşey dökülmüş olur bir bir masaya ve iki kişi de tanıyodur artık birbirini.Eksilerin,artıların bir değeri yoktur.
okyanus
Aşk sevginin ergenlik halidir ve olgunluk hâline geldiğinde tarifi olmayan bir duygu konumuna gelir. "Aşk bitti" derler ama aslında sevgi başka bir boyut ve anlam kazanır..
cmelezoglu
Aşkın saplantılı bir durumdur Devamlı ve sonsuz bir aşk yoktur. Sırılsıklam aşk döneminin, kan kimyası ve psikolojik testler olarak 8 ile 16-18 ay arasında olduğunu göstermiş
unicorn
Herşeyin bir sonu olduğu gibi aşkında bir sonu vardır elbet.Ama bu süre uzatılabilir.Eşlerin birbirlerine karşılıklı sevgi,saygı ve anlayış gibi davranışlarıyla uzun soluklu bir ilişki oluşturulabilir.Aslında bir nevi aşk biter ve baki olan dostluğa yerini bırakır.Yani aradaki o aşırı sevme duygusu gider ama onun yerini ömür boyu sürecek olan dostluk alır.Herşey dökülmüş olur bir bir masaya ve iki kişi de tanıyodur artık birbirini.Eksilerin,artıların bir değeri yoktur.
keyfkahyasi
Bence aşk kısa bir şeydir. Tabi bu kişiden kişiye değişir. Ama bana göre kalıcı olan şey sevgi ve saygıdır.

Yoksa çok aşığım deyip 2 aya aldatan da dolu o aşık olduğunu döven de öldüren de. Seven ise bunları yapmaz. Çünkü aşk bir anlık hevestir sevgiyse sürekli.

Ailemizi bir ömür severiz değil mi? E bakın ebedi olabiliyor demek ki sevgi.
msln22
Aşkın ömrü kime göre kısa Ama kime göre de uzundur. sadece bunu uzun ömürlü olmak için her ilişkide herkes saygıdan yana olsa bile kendi tecrübemle söyleyeyim. Aşkın uzun ömürlü olması için iki insanında vicdanlı ve merhametli olmasıdır. Eğer bir ilişkide Vicdan ve merhamet varsa onunla birlikte hem saygı Sevgi hem aşk gelir buda ömür boyu sürer.
masal
Bence aşk sonsuza kadar sürer aşktan insan yorulmaz vazgeçmez. Ama ben aşk olduğunu düşünmüyorum. Sevmek kelimesini herkes kolayca söyleyebiliyor bence daha az söylenilmeli.