ayak mantarı

papatya
ayakta parmak aralarında oluşan, ayakkabı giymeyi zorlaştıran, yürürken acı veren rahatsızlık çeşididir. çoraptan tutun ayakkabıya kadar bir düzenleme gerektirir. ayakların nemli tutulmaması gerekir.

tuvalet kağıdı kullanmayan insan

papatya
Vardı böyle bir arkadaşım. Gereksiz buluyordu. Boşa masraf diye düşünüyordu. Islak bölgeler mantara vb. Rahatsızlıklara davetiye çıkarır. Tuvalet kağıdı kullanımı önemlidir. Kullanmayan insanlar nasıl sağlıkli yaşıyor düşünüyorum. Hatta bazı gittiğim evlerde de bulunmuyor. Garip geliyor bana biraz da.

kendi çiftliğini kurmak

atyaka99
Yıllardır bende bu tip bir yaşam özledim. Ama hayallerle, gerçekler uyuşmuyor. Çiftlik değilde uzakda olsa 5-6 tavuğumuz, domates, biber ve patlıcan ihityacımızı gidereceğimiz ufak bir toprağımız var. Ama hayat kavgası devam ediyor.

kireç badana

atyaka99
Kireç badana ucuz ve kolaydı. Duvara dokunduğumuzda bizi boyamasın diye içine bir miktar plastik tutkal ve tuz atılırdı. şimdi bu karışımı tavan boyası olarak satıyorlar.

yeni neslin teknoloji bağımlılığı

burjuwva
Günümüz teknolojinin çok ön planda olduğu bir dönem. Teknoloji çağıda diyebiliriz. Yeğenlerimin elimde hep bir tablet, telefon var. Eskide kaldı o mahallede kendi oyunlarımızı kendimiz bulup oynadığımız günler. Bazen anlatıyorum birkaç oyun beğenmiyorlar mesela. Bu teknoloji çağını doğru bir şekilde kullanmak çok yararlı olabilir. Özellikle de çocuklarımız için.

hamileyken yapmayın

atyaka99
- Ağır kızartma, yağlı yiyecekler yemeyin.
- Sıcakta fazla kalmayın.
-Ağır kaldırmayın.
-Zorunda olmadıkça çok fazla eğilip kalkmayın.
-Hızlı hareket etmeyin.
-Ve tabiki alkol, sigara ve de kahve içemeyin.
-Uykusuz kalmayın.
_Sizi huzursuz edecek olay ve insanları hayatınıza sokmayın.

sabah ayazı

atyaka99
Şu sıcak günlerde sabah 04.00 ile sabah saat 08.00 arası sabah ayazının en güzel şeilde vurduğu zamanlar. Kapıyı pencereyi açın en azından 4 saat rahat uyuyun.

kimseye minnet etmemek

atyaka99
Kendi işini kendi görebilmek gibi güzel bir şey yok. Gariptir insan belli bir yaştan sonra hayatını idame edebilmek için kime neye minnet edeceğini düşünüyor. İnşallah böyle insanlar da olur çevremizde.

gözlerin bozulması

burjuwva
Gözlerim baya bozuk. Derecesi 2,50 civarı her iki gözümünde. Gözlüksüz televizyon seyrederken altyazıları falan okuyamıyorum hiç.Çok küçükken okulda öğrenmiştim bozuk olduğunu. İleride göz çizdirmeyi düşünüyorum ama iyice bir araştırmam lazım tabi bilmiyorum.

çamaşır yumuşatıcısı

papatya
çamaşır makinasında yumuşatıcı gözüne koyulan, kıyafetlere yumuşaklık ve hoş koku veren maddedir. kimyasaldır. lise de fen öğretmenimin bir sözü hiç aklımdan gitmez: "hani kıyafetlerimiz güzel koksun diye yumuşatıcı kullanıyoruz ya, sonra da kokusunu içimize çekiyoruz mis gibi, aslında kanserojen bir madde kullanıyoruz. elimizden geldiğince kullanmayalım" her makineye yumuşatıcı koyacağım zaman aklıma gelir ama kullanmadan da edemem.

kireç badana

papatya
eskiden çok kullanılırdı, şimdi yerini plastik badanaya bıraktı. kullanıldığında duvardaki lekeleri kapatır. şimdilerde daha çok boya kullanılıyor. eskiden ve bazı evlerde hala belirli zamanlarda badana yapılır.

eski neslin yeni nesli anlamaması

papatya
geçmiş dönemlerde yaşamış insanlar hala o dönemde gibidirler. ayak uyduramazlar yeni nesle. düşünceleri farklıdır. hayat tarzları farklıdır. kimi zaman özellikle aile içinde bu durum anlaşmazlıklara yol açabilir. anne babanın çocuğunun nesline göre değerlendirme yapması gerekir. bir eseri bile incelerken oluşturulduğu döneme göre inceleme yapılır.

yıllar sonra sevdiğine kavuşmak

papatya
şimdiki insanlar kolay kolay beklemiyorlar çünkü sevmiyorlar. ben ve sevdiğim kişi aileler yüzünden ayrı kaldığımızda 2 yıl birbirimizi bekledik. 2 yılın sonunda birbirimiz olmadan yapamadık. ne hayatımıza bir başkasını alabildik ne de gönlümüze. rabbim inşallah bu güzel ilişkimizi evlilikle taçlandırır. insanın sevdiğiyle olması gerçekten değişilmez bir güzellik.

ayağı kokan insanlar

papatya
edit: başlık sahibi değilim.

düzenli çorap değişimi yapmayan ve ayaklarını fazla havalandırıp yıkamayan, bazen ayakkabı mağdurluğu sonucu ayakları kokan kişilerdir. en azından ayağının koktuğunun farkında olan kişiler bir yere gittiklerinde yedek çorap götürse ve gittiği yerde değiştirse daha rahat bir yaşam sürülür.

mesafeli davranmak

papatya
edit: başlık sahibi değilim.

muhabbeti kesmek isteyip de kesemediğimiz kişiyle araya koyulur genelde mesafe.kişide akıllıysa bunu fark eder ve o da uzaklaşır. doğru olanı budur. her insanla yakın olmak zararlıdır.