anne baba şakalarının saçmalıkları.

atyaka99
Çocuğu yaşı küçükken ana okuluna vermek. İkinci sene tekrar ana okuluna gideceği zaman sen sınıfta kaldın demek.
Sen evlatlıksın demeleri
Seni cami avlusunda bulduk demeleri veya çingenelerden aldık demeleri ( Sonra roman havası oynayamayınca neden dedim neden oynayamıyorum)
Ölen köpek için o daha iyi bir yere gitti demeleri çocuklara travma yaşatıp ileride psikiyatrislerin bilinç altımızda kazı yapmasına sebeptir bu böyle biline...

yazarların sadece para kazanmak için açmış olduğu saçma başlıkar

kinetix
Ilk zamanlarda actigim hicbir bilgi içerebilecek birkaç başlığım varken, kimsenin o başlıklara yazmadığını görünce haber ve günlük olaylara yönelmiştim bende. Eğer gerçekten bilgi istiyorlarsa en alasını acarim, benim için hic sıkıntı değil. Malum, ülkemizde tarihe ve edebiyata büyük bir ilgisizlik var. Işte dediğim gibi, o basliklarima kendimden başka entry giren olmadığı için bıraktım.

Edit: hatta actigim birkaç başlık silindi o zamanlar. Tek bir cevap içerdiği için silinir demişti. O zamanın moderatoru olan bomciki'ye sormustum neden kaldırıldığına dair. Yani bilgilendirici olsun diye biraz da insanlarin yorum katabileceği birşeyler olsun. Ben bu sebeplerden dolayi alabildigine günlük olaylar, haberler paylaşmaya başladım.

sosyal medyada tanışmak

eniyisipencere
benim için çok da çekinilmesi gereken bir şey olmayan durum. daha öncesinde tanıştığım insanlar oldu, iyi arkadaşlarım oldu, herhangi bir sorun yaşamadım.

burada tabii ki iyi veya kötü sonuçlar almak biraz daha şansa bağlı bir şey. ama gerçek hayatta yani kanlı canlı bir ortamda tanıştığımızda da böyle değil mi? insanlar kendilerini internet ortamında çok başka başka tanıtıyorlar, evet, ancak gerçek hayatta da böyle değil mi?

elbette ki temkinli olmak gerek, sosyal medya arkadaşlığını gerçek arkadaşlığa çevirirken dikkatli olmak gerek. lakin benim için hiçbir zaman bir "öcü" olmadı bu konu. herhangi bir tehlike olmadığına inanıyorsam problem yok.

internet ortamında tanışan, arkadaş olan, karşı cinsteyseler evlenen ve mutlu olan insanlar tanıdım. oluyor yani. yüz yüze tanışmaya göre bir tık daha temkinli davran, tamamdır.

ölümünden sonra ne kadar çabuk unutulduğunu bilseydi

aradai
Benim çok yakın bir arkadaşım bu duruma biraz takık "unutulma" kısmına bana da çok manasız gelir, benim genelde ona "ölenin unutulduğunu düşünen de yine biz yaşayanlarız , ölenin bu duruma isyanı var mıdır tartışılır , sen çevrende bilinen kadarsın , o seni bilen çevrenin etkileşimde olduğu yada olacağı 1 bilemedin 2 nesil yani 3. nesilde sen yoksun tabi bu arada insanlığın kaderini değiştirecek bir çaban olur bu seni tarihi bir kişilik yaparsa o ayrı ama o olana kadar durum bu" derim. Tabi biraz sinirlenir ama düşününce durum bu.

çıtır patates

atyaka99
Bir şişe soda 4 kaşık un 2 kaşık nişasta, bir paket karbonat. Boza kıvamına gelinceye kadar karıştır. Eksikse soda kat, sıvıysa un kat. Patatesleri bandır bandır kızart ondan sonra sabahlar olmasın. Hipertansiyonuma sağlık.

çıtır patates

atyaka99
Yazılımla uğraştığını söyleyen güzel kardeşim yorum yapmak zorunda değilsin. Etik olmayan telefon uygulamalarından serzenişte bulunduğum zaman herkes hak verirken özelden uygulamanın ismini isteyebilecek kadar pişkin kardeşim. Ne yapmak istiyorsun anlamıyorum ama lütfen uzak dur benden. Belli ki yaşın henüz terbiyenin oturmasına yetecek kadar büyük değil bu sebeple seninle beyinlerimiz savaşsın isterdim ama sen silahsız olunca orantısız güç kullanmak istemiyorum. Bu sebeple rica ediyorum lütfen neden insan kendisine kötü söz ve düşünceler beslenmesini ister hala anlayamıyorum.

yazarların sadece para kazanmak için açmış olduğu saçma başlıkar

poseidon
son zamanlar dikkat ettiğim bir mesele aslında. yav adam sırf kasasına 1-2 kuruş gelsin diye bu kadar saçmalar mı? saçma sapan konular açmalar falan günlük hayatta normal rütin olarak yaptığımız şeyleri sanki çok anormal ve tuhafmış gibi gösterenler. adam patates kızartmasının tarifini yazmış ya bu nedir ? biraz daha bilgilendirici, aydınlatıcı başlıklar açmak bu kadar zor mu ?

üstüne vazife olmayan işlere karışmak

nrgz
bu kesinlikle benim çokça yaptığım bir eylem.

(bkz:kendinizde en nefret ettiğiniz şey) başlığında bahsettiğim
yardımseverlik duygusu altında başkalarının işine çokça karışırım.
bir destek, bir yardım sormayın. elimde değil. burada daha ne işlere
karışacağım da kendimi zor tutuyorum. her yerde ben...

başka bir site sahibine yardım etmiş ve boyumun ölçüsünü almıştım.
o olayı düşünerek biraz kendimi tutmaya çalışıyorum.
insanlar yardım istemediği sürece aslında çok da konuya müdahil
olmamak gerekiyor.
İçimdeki o duygu var ya....onunla savaşıyorum resmen.
bazen o kazanıyor bazen iradem...

anne baba şakalarının saçmalıkları.

okyanus
Benden 5 yaş küçük bir kardeşim var ve ben ona sürekli evlatlık olduğunu devlet hastahanesinde bulduğumuzu söyleyerek ağlamasına sebep olurum. Bir defa annem bize o kadar sinirlendi ki yine böyle üvey evlat muhabbetlerimizde kardeşimle alay ederken annem konuya müdahil oldu ve asıl evlatlığın ben olduğumu devlet hastahanesinde beni başka bir bebekle karıştırdıklarını hatta birkaç defa beni parkta unuttuklarını söyledi. Meğer kızkardeşim özel hastahanede doğmuş..

İşin garip yani birkaç defa işlem beni parkta unuttular ve kardeşim aileme benden daha fazla benziyor :(

İnsanları kitap gibi düşünmek

eniyisipencere
insanlarla kitapların ortak özelliklerinden yola çıkarak gerçekleştirilen bir düşünme eylemi. (bu arada son dönemlerde gördüğüm en güzel başlıklardan bir tanesi bu.)

hepimizin bir hikâyesi var, belli alanlarda sonuca ulaşmış, kimi zaman yarım kalmış, içinde insanlar, karakterler, iyisiyle ve kötüsüyle. mademki yazarlar çoğu kez insan hayatının gerçeklerini farklı farklı pencerelerden yansıtmaya çalışıyorlar, o hâlde kitap da hayatın, insanın bir parçası, bu ikisinden bir şey. yani kitaplarla hayat arasında, insan arasında doğrudan bir bağlantı var. bu noktada insan ve kitap arasında sınırsız bağlantı, benzerlik kurulabilir. yani kitapları insan gibi ve insanları kitap gibi düşünmek gayet mümkün ve bu iki bakış açısının da birbirinden çok farkı yok, sonuçta bu, iki şeyi birbirine yakıştırdığımız bir benzetme.

bu benzetmeyi nâzım hikmet bir şiirinde tam tersinden şöyle kuruyor:

kelimelerin geldiler bana,
yüreğinden, kafandan, etindendiler.
kelimelerin getirdiler seni,
onlar: ana,
onlar: kadın
ve yoldaş olan...
mahzundular, acıydılar, sevinçli, umutlu, kahramandılar,
kelimelerin insandılar.

sorhadi.net

nrgz
güzel bir site aslında.

bayağı aktif ve yerini sağlamlaştırmış bir site.
her geçen gün daha da güçleniyor. Bazen Google aramalarında o
sitenin başlıkları karşıma çıkıyor. kendi sitemmiş gibi seviniyorum.
çok ilginç....

20 yaşında evlenmek

yamaguchigumi
Bu yaş bir insan için çok erkendir. Çünkü lise bile yeni bitmiştir, üniversite okumalıdır, hayata atılmak için fırsat tanınmalıdır. Yani daha uzun bir ömür varken önünde bu yaşta evlenmek zaradlı olabilir.

bilgiye aç kardeşlerime istek üzerine adabı muaşeret

atyaka99
- bir toplulukta ilk önce bayan tanıştırılır.
- bir yere girip çıkarken kapıda karşılaşıldığında öncelik o mekandan çıkanındır.
- Yemek bittikten sonra garsonun tabağınızı almasını isterseniz çatal ve bıçakları çapraz bir şekilde tabağın üzerine koymalısınız.
-Yemeğe gidildiğinde ev sahibi oturmadan yemeğe başlanmaz. Yemek masasında kül tablası varsa bu sigara içebileceğiniz anlamına gelir yoksa sormak, istemek kabalıktır.
- İlk önce kadınlar merhaba demelidir. Eğer demezlerse sizin merhaba demez ise bu rahatsız etmeyin demektir.
- Toplu ulaşım araçlarında sadece yaşlılara değil kadınlara da yer vermek nezakettir.
- Yemek esnasında kadın tuvalete makyaj tazelemeye giderken erkekte yerinden kalkarak saygısını gösterir.
- Yemekte siparişi kadın aksi bir şey söylemezse ilk önce o vermelidir.
- Kırmızı etle kırmızı şarap, balık ve tavukla beyaz şarap tercih edilir.
-Sofrada kadeh sadece bir kez tokuşturulur veya masaya yeni gelene bir kez daha yapılabilir.
- Yemek peçeteleri bez ise ucundan tabağın altına sıkıştırılarak önünüze öretbilirsiniz. Kumaş peçeteye ağız silinebilir ama hoş bir davranış değildir. Bez peçete boyuna takılmaz.
- Buluşmaya kadından 15 dakika önce gidilir. kadınların 15 dakikaya kadar gecikmeleri fransız kültürüne göre nezaket japon kültürüne göre hakarettir.
- Bahşiş vermek hakarettir.
- Buluşmalara kesinlikle karanfil götürülmez karanfil cenazelerin çiçeğidir. Beyaz çiçek ayrılık demektir. Kırmız ise evlilik ona göre alın.
- Hesap ödenirken para masanın altına gelecek şekilde gelen hesabın içine konur. mümkünse para üstü beklenmemelidir.
- Konuşmalarda mütekabiliyet esastır. size siz diyene sen demek aşağılamaktır. senli benli konuşmak ancak sizden büyük birinin başlatması veya teklifi ile olur.
- aksi belirtilmedikçe kadınlara, abla, bayan, teyzem gibi laflar edilmez. Kadınlar her ne olursa olsun ne giyerse giysin hanımefendi şeklinde hitap edilir yapın bak kimse ölmüyor. Erkeklerde beyamca, amca, ağbi yerine beyefendi demek karşınızdakine koyduğunuz saygı ve mesafeyi gösterir.

masaüstü bilgisayarda çalışanların çektiği zorluklar

atyaka99
Mas üstü bilgisayarlarda çalışmanın zorlukları bir süre sonra kaykılmaya başlarsınız ve kuyruk sokumunuz ağırır. devlet dairelerindeki bilgisayarlar genelde eski ve yavaştır. Her sabah açtığınızda bilgisayar dün gece akşamdan kalmaymış gibi saçmalar, açılmaz, hata verir. klanyede yazı yazmak ve devamlı mouse kullanmaktan karpel tunel sendromuna davetiye çıkarırsınız. Sabah kahvaltısında yediğiniz simit, poaçanın kırıntıları klavyeye kaçar. gelenler ekrana bakar ne yaptığınız incelemeye çalışır. Bir taraftan yazı yetiştirmeye işlem yapmaya çalışırken size sorulan sorulara cevap vermenizi isterler.

plaza edebiyatı

atyaka99
İyi bir üniversite bitirdim, ingilizcede biliyorum. Manyak gibi binada çalışıyorum neden türkçe konuşayım diyenlerin geliştirdiği ortak bir dildir. Olaya fransızsanız hiç bir şey anlamazsınız. Bazı saçmalıklar şöyle.
Road map: Yol haritası
Sabah ilk iş proje road mapimizi çıkaralım.
Sales meeting: Satış toplantısı
Gelecek yıl hedeflerini sales meeting de görüşeceğiz.
Schedule Etmek: Zamanlamak, programlamak
Bir sonraki meetingi şimdiden schedule edelim.
Set etmek: Ayarlamak, organize etmek
Sales meetingi bu haftaya set edelim. ( bkz: sales meeting)
Start vermek: Başlamak.
Projeye en geç haftaya start vermemiz lazım.
Team: Takım, çalışma arkadaşları
Down olmak: morali bozulmak Kardeşimi İstanbulda çalıştığı yerde ziyaret ettim. Yıllarca türkçeyi etkin kullanalım diye kıçımızı yırtmış ben 2 saat sonra onlardan biri oldum. sürü psikolojisi bu herhalde.

çalıştığın sırada bilgisayarın anında çökmesi

msln22
Sanırım bilgisayar kullanan veya tablet kullanan birçok kişinin başına gelmiştir,
Bir dosya yazıyorsun veya bir proje ödevi yapıyorsun saatlerce yazarsın, düzeltirsin, bir anında bilgisayarın çökmesi, sistemin gitmesi bazen yazdığın veriler kaybolur, yada baştan düzenlemek zorunda kalırsın işte böyle durumlarda insanın en çok sinirlendiği bir durumdur, o kadar emek verip hazırlıyorsun bir anda bilgisayar çökmesi yada sistem gitmesi, yaptığın bütün emekler boşa gider.