çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı

msln22
Birçok çocukta 3.4 yaşlarına geldiğinde parmaklarını ağzına bırakıp tırnak yemeye başlıyor. adeta onlara bağımlılık haline gelir. genellikle aile içinde sıkıntı olan anne ve babanın kavgalarına şahit olan ve sıkıntı çeken çocuklar daha çok bu alışkanlığa mağdur kalıyorlar. yada anne ve babası çocukları sürekli azarladığı için çocuğun kendine olan özgüveni kaybediyor ve o da sıkıntı ve stresten tırnak yemeye başlar.
yamaguchigumi
Bu psikolojik olarak insanın endişelendiriyor ya da korktuğu hallerde ortaya çıkan bir durumdur. Bebeklerde bu durum sadece içgüdüseldir. Çocuklarda ise endişe ve korkunun ortaya çıkardığı bir durumdur. Kesinlikle çocuklar korkutulmamalı, dövülmemelidir.
berol
bu durum çocuklar kötü bir alışkanlık.
genelde aileden yada arkadaş çevresinden kazanılan bir davranış.
ilerleyen zamanlarda ise sıkıntıdan yada boşta kalındığı zaman ilk yapılan psikojik bir davranış haline gelebiliyor.
tribrahim
kardeşim de var bu sorun bu aralar biraz azaldı ama ne desek yemeye devam ediyor çözüm olarak acı şeyler sürebilirsiniz parmaklarına inşallah kısa sürede vazgeçicektir bu saçma şeyden
puzzle
Ebeveynlerin , bebeklik ve çocukluk dönemlerinde yavrularini yeteri kadar beslememesinden kaynaklı olarak cikan ilkin parmak emme ardindan tirnak yemekle sonuclanmadir
ferdicigenclik
dönemsel bir sorundur. eğer çözüme kavuşturulmazsa yıllar boyunca sürecek bir alışkanlık haline gelecektir. 50 yaşındaki kuzenim hala boşta kalınca tırnaklarını yemeye yeltenmektedir. görüntü olarak hiç hoş olmadığı aşikar.