eczanelerin reçetesiz antibiyotik satmaması

msln22
Eczaneler Sağlık Bakanı kararıyla artık reçetesiz antibiyotik satmıyorlar. Çünkü günümüzde insanlarımız grip için bile antibiyotik kullanıyorlar. baş ağrısı antibiyotik kullanıyorlar. ( gereksiz yere antibiyotik kullandıkları için alınan bir önlemdir. ) doktor tarafından yazılmasa verilmiyor.
skaslirale
Bunun nedeni vücut gereksiz yere antibiyotik alındığında direnç gösterir ve o antibiyotik karşı dirençlenir ve ileri seviyelerde karın ağrısı yapar bu karın ağrısını geçirmesine bi ihtimal ameliyatla olur o yüzden reçetesiz ilaç satmamaktalar.
berol
Antibiyotik direnci konusunda maalesef dünyada birinci sıradayız. Kuruyemiş yer gibi antibiyotik alıyoruz. Hiç bir ülkede reçetesiz antibiyotik alamazsınız.
cmelezoglu
hatanede bilgi işlemciyim traji komik olaylara tanık oluyorum malesef :)
hasta : hocam başım ağrıyor bana antibiyotik yazarmısınız
doktor : sade türk kahvesi içi iyi gelir :)
ferdicigenclik
Doğru olandır. Avrupa'nın pek çok ülkesinde antibiyotik doktorlar tarafından yazılırken bile hastanın belli bir hastalık boyutunda olması beklenmekte.
okyanus
Insanlar gibi bakteriler de mutasyona uğrayarak bağışıklık kazanıyor, biz antibiyotik tüketimini arttırarak bu işlerin daha hızlı gelişmesine olanak sağlıyoruz... Dünya'nın birçok yerinde antibiyotik reçetesiz verilmez ilken Türkiye daha bu gelişmelere yeni yeni ayak uydurmaya çalışıyor.
beas
Nihayet devlet sağlıktaki bu israfın önüne az da geçebildi. Türk insanı kadar antibiyotik seven başka millet var mıdır bilmiyorum. Ama böyle olmasının bir sebebi de Doktorlardır. Olur olmaz her şeye antibiyotik yazıyorlardı.
Antibiyotik ilaçlar ve serum taktırmak bizim sağlık alanında milli bir görevimiz gibiydi.
kibriya38
Bence doğru bir karar çünkü insanlar bilinçsizce herşeye antibiyotik kullanmaya kalkıyorlar zaten gerekliyse doktorlar yazıyor muhakkak.
cicikus
Çok doğru bir karardır. Zaten antibiyotik şeker çikolata değil yahu. İlaçların şakası olmadığı gerçeğini anlamaları için başlarına ne gelmesi gerekiyor bu insanların? Antibiyotiği zaten kafanıza göre alamazsınız, tıpkı ağrı kesicileri kafanıza göre alamayacağınız gibi.
caglarrs
Zaten hiçbir şekilde ilac kullanmamak gerekiyo ülke nufusunu kontrol etme amacıyla bagımlılık yaratıcı hale getirip hem para kazanıyolar hem de hem de acı cektiriyolar.