ergenlik sivilcelerinin psikolojik sorun yaratması

msln22
Ergenlik çağına giren çocukların yüz bölgesinde çıkan sivilceler onların psikolojisini etkiler. özellikle kızlar sivilceleri yok etmek için maskeler kullanır kozmetik ürünler kullanır bireylerin ne kadar geçici olduğunu anlatırsa da o sivilceler geçene kadar hep kendini kötü hissederler.
kko34
Bence yaratmamalı sonuçta insanların genelinde 2 veya 3 senede geçiyor. Yada başkalarından utanıyorsaniz bırakın sizi oyle sevsinler.
berol
o dönemlerde gençler dış görüşe çok önem verdiği için olabilen durumlar.
gençler hiç merak etmeyin hepsi geçiyor. o zamanları hatırlamıyorsunuz bile.
lupe
Ben mesela çok çektim sivilcelerden birtanesi geçmeden 5 tane daha çıkıyordu hala çıkıyor bir nevi hastalık benimki aslında insanlardan utanır oluyordum ergenliğimde
cmelezoglu
Fazla yağ salgılanmasının temel nedenlerinden biri hormonlar. Ergenlik dönemi de biliyorsunuz, hormon demek.
Ergenlik dönemi kızlarda 11-16, erkeklerde ise 14-18 yaşları arasında yaşanıyor. Ve bu dönemde gençlerin yüzde 85'inde sivilce çıkıyor.
Ergenlik dönemi dışında, stres, güneş ışığı, kozmetik ürünler de sivilceye neden olabiliyor.
Kimi gençlerde hiç sivilce çıkmaması, kimilerinde ise çok çıkmasının nedeni, cilt tipi. Cildin yağlı olması sivilcenin daha çok çıkmasına sebep oluyor.
Sivilce çıkmasında genetik nedenler de önemli. Yani akrabalarınızda sık görülüyorsa, sizde görünme ihtimali de yüksek.
Kuruyemiş, çikolata, patates kızartması gibi yiyeceklerin sivilceye sebep olduğu sanılıyor. Oysa bu doğru değil. Cildin yağlı olması yiyeceklerle değil, genetik ve hormonlarla alakalı.
Sivilce her iki cinsin sorunu olsa da maalesef kızlarda daha çok görülüyor.
Sivilce en çok yüzde çıkıyor. Çünkü yüzümüz yağ bezleri açısından zengin.
Sivilceleri sıkarak patlamak iz kalma ihtimalini artırıyor. Ayrıca sıkmak, sivilcenin daha fazla büyümesine de neden olabiliyor.
Cilt doktorları sivilceleri tedavi edilebiliyor. Ancak kalıcı bir çözüm olmadığı için tekrar çıkabiliyor.
Sivilce tedavisinde sivilcelerin durumu ve kapladığı alana göre bir yöntem seçiliyor. Kimi durumda basit kremler yetiyor. Ancak doktor gerekli görürse, antibiyotikli kremler ve A vitamini desteği içeren tedaviler de yapabiliyor.
Sivilce tedavisine başladığınızda etkisini minimum bir buçuk-iki ay sonra görmeye başlıyorsunuz.
Sivilce tedavisi hem görünüşü düzeltmek hem de iz kalmasını önlemek için öneriliyor. Yalnız başarılı olması için tedaviyi hiç aksatmamak ve sivilce tekrarladığında da tedaviye yeniden başlamak gerekiyor.
Sivilce izi kalırsa tedavisi yapılabiliyor. Cilt soyma, lazer, iğneli radyofrekans gibi yöntemler var. Ancak bunlar elbette zahmetli süreçler.
Sivilcelerin çıkmaması veya olanların azmaması için nemlendirici ve gece kremi kullanmayın. Gece makyajınızı temizlemeden yatmayın. Makyaj ürünü alırken “siyah nokta yapmaz” diye yazanları bulmaya çalışın.
angell
Gayet normal bir durum ve kişiye göre değişiyor kiminde tek tük var kiminin de yüzü dolu bir şekilde çıkıyor. Bunun yüzünden hep bir krem,bir bakım veya bir ilaç kullananlar vardır bu dönemde hatta bir sivilce çıksa üzülen vardır ama gelip geçici eğer Hormonal veya başka bir sıkıntı yoksa tabii.Bende de vardı ama hiç sorun etmedim veya bir krem falan kullanmadım şu anda dönem dönem bir iki tane çıkıyor bu bazen de strese kaynaklı gerçekleşir.
cicikus
E tabiki o görüntü insanın psikolojisini de etkiliyor bir yandan. Bazı insanlar kafaya takmayabilir ama bazısı da varki çok sorun ediyor normal olarak. İki tarafa da hak veriyorum. Çünkü geçme ihtimali var. Ancak kimisinin de o sivilce durumu doktora gitmediği sürece devam da edebiliyor. Çünkü kişi ne bilsin belki bunun altında yatan bir başka hastalığı olabilir, ya da daha ağır geçiyordur o dönemi roaccutan gibi ilaçlara başlatırlar belki -orasını doktor bilir-. Sonuç olarak bir de bazı çocuklar seviyor dalga geçmeyi, kişide de böyle bir görüntü olunca haliyle biraz garip bakıyorlar. Ancak ne güzel, kimisinin hiç sivilcesi çıkmıyor. Şunu diyeni duydum: " benim ergenliğimde tek bir sivilce dahi çıkmadı." Ama işte bazı insanlarda da öyle çıkınca hemen fondotenle kapatayım da dalga geçmesinler çirkin gözükmeyeyim düşüncesi oluyor. Hadi kızlar yapar da erkekler ne yapsın..:/ Herkesin psikolojisi farklı, insanlar türlü türlü işte.