imam nikahı

mai
dinimizce kıyılan nikahın halk ağzındaki adıdır. Genellikle imamlar tarafından kıyıldığı için bu adla anılır. esasen erkek ve kadının evlenmek için beyanda bulunmaları ve bu iradelerini duyurmaları ile nikah gerçekleşir.
julia12
İslam dininde eşler arasında imamın kıydığı nikaha denir.normal nikah ile beraber kıyılır. Bazıları ikinci kadınla arasında kıydırır zina yapmamak için.
sefan
Genelde kötü işleri için kullanıyorlar imam nikahını. Ancak dinimizce gereklidir ve ülkemizde de resmi nikahın yerini tutmadığından ikisi beraber kıyılır genelde
braveheart
ne yazık ki bu durum kötü amaçla kullanılmaya başlandı. ilahiyat profesörü olan mustafa karataş günümüzde kıyılan belediye nikahının da geçerliliği var dedi. bu nikahı kıyıyorsan imam nikahına gerek yok diyor. zaten bu nikahın amacı, millete nikahlandığınızı duyurmaktır diyor.
aczican
Müslüman olan için en mühim meselelerden biridir. Şöyleki imam nikahı evliliği helâlleştirmedir . Resmi nikâh ise devletin usülüdür. Şayet imam nikahı olmaz ise bu helâl bir evlilik olmaz (İslamiyet'e göre) devleti bağlayan ve evli sayılma durumu ise resmi nikah tır. Bu nikah olmazmşde devlet nazarında evli olunmaz...
myboho
İslam dininde normal nikah kıyılmadan önce imam ve şahitlerce yapılan bir inanç protokolüdür diyebiliriz. Allah katında evliliklerini onaylamaları anlamına gelir. Evlilik dışı ilişkiler İslam dinince zina olarak görüldüğü için, imam nikahıyla birbirlerini eşleri olarak kabul etmiş ve birbirlerine helal olmuş olurlar. İslam'da önemli bir yeri vardır.
caglarrs
Imam nikahinin herhangi bir sarti yoktur eger resmi nikah kiyildiysa ikisinin de amaci zaten evlilik muessesinin devamliligini saglamaktir zaten resmi nikah evliligi teminat altina devlet eliyle aldigi icin ve ailenin parcalanmasinda caydirici guc sundugu icin imam nikahini da beraberinde getirmenin herhangi bir geregi yoktur. Yani sadecr resmi nikah kiyilinca zina yapiliyo olmaz. Imam nikahini sart olarak sunanlara itibar etmeyin.
lion
Dinimizce sadece resmî nikahla iki taraf evlenmiş olmuyor. İmamların kıldığı imam nikahı gereklidir.
msln22
İslam dinine göre imam nikahı gerekli olan bir nikahtır. Önce imam nikahı kıyılır. sonra Resmi nikah kıyılır. Imam nikahı Allah katında geçerlidir. Resmi nikah ise hukuki olarak geçerlidir.