iş hayatının aslında modern kölelik olması

findikkurdu
çoğu işin öyle olması durumu maalesef. İnsan kendine bile vakit ayıramaz hale geldi maalesef. Sabah kalk, işe git, akşam eve gel, yemek yiyip yat. Buna döndü resmen.
bal10cuk
Aynen öyle.Özellikle özel sektör bana göre de modern kölelik.Maaş veren işverenler kendilerinde her hakkı görebiliyor.Ve bu sebepten dolayı çalışan kesim monotona bağlayıp, kısır döngüde devam ediyor.
msln22
çok güzel bir başlık. resmen insanlar Şu anda bazı kurumlarda veya şirketlerde Köle gibi çalışıyorlar ne kendilerine ayrılacak vakitleri var nede doğru dürüst istirahat edecek bir günleri var yani modern kölelik buna denir.
1omurlkmisafir
uzak doğu'da tam anlamıyla böyle. Özellikle Çin'in çalışma hayatı kölelikten de beter. İnsana değer verilmez, robot gibi duraksamadan çalışmak gerekiyor.
yamaguchigumi
Günümüz dünyası insanları robot haline getirmiştir. İş bulmak için çalışıp çabalayanlar, iş bulduktan sonra o işin ya da işyerinin kölesi durumuna düşmüşlerdir. Yani işyerleri devamlılıklarını sağlayabilmek için çalışanlarının daha fazla efor sarfetmelerini istedikleri gibi, çalışanlar da mesaiye kalarak daha fazla kazanma peşindedirler. Bu da insanların normal hayat yaşayamamalarına sebep olmaktadır.
okyanus
Türkiye'de bunu çok fazla hissetmezsiniz ama yurt dışına çıkarsanız modern köleliği hissedersiniz. Ben şu an körfez ülkelerinin birinde çalışıyorum ve neredeyse lovaboya gitmek için bile izin alıyorum .. herkes hayatın yurt dışında daha iyi olacağını düşünüyor ama zor da olsa Türkiye'de kalmak kesinlikle daha iyi 💯
poseidon
ya da direkt olarak kapitalizmin çarkı diyebiliriz... hepimiz onların istediği kadar istediği saatte çalışmak zorundayız biz o çarkı çeviririz onlar da ekmeğini yer :) bu kadar basit.
kko34
Evet gerçektende öyle ve bunu gören yeni nesilin yarısıda girişimci olup kendi işini kurmaya çalışıyor.
cmelezoglu
Çok çalışırsak değil, verimli çalışırsak bir şeyler başarabiliriz mantığını ne zaman oturtacağımızı çok merak ediyorum
lupe
En iyisi çalışmamak dicem ama aileden torpilli değilsen mecbur çalışıyosun yaşamak için ama harbiden köleselleştirme sistemi var her yerde örnek geçen bi iş gördüm sabah 6 akşam 8 mesai 10'a kadar bune abi ölsün daha iyi bu insanlar :)
kanunadam
iş hayatı bir nevi kölelik evet ama özel sektöre ayrı bir isim lazım mesela ultra kölelik gibi vs. bence normal bir şartlarda 4-5 bin kazanılıyorsa kimse sesini çıkarmasın