parazit hastası

atyaka99
Parazitler canlı vücudu içerisine yerleşerek beslenme ve yaşamlarını konakçı olarak vücudun kaynaklarını kullanarak yaşamlarını sürdürürler. Bu canlılar vücudun düzensiz beslenmesine, organların işlevlerinin eksik yerine getirmesine veya tamamen engellenmesine sebep olabilirler.organlara zarar verebilirler. Parazitler temiz olmayan gıda ve su kaynaklarıyla, hayvanlardan ve bu şekilde rahatsızlığı olan insanlarla temas ile geçmektedirler. En çok bilinen parazitler bağırsak kurtlarıdır. Bunlar bildiğimiz kurtlara benzerler bağırsağımıza yerleşerek beslenmemiz başta olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarını bozarlar. Hemen hemen tüm parazitlere dönük tedaviler bulunmaktadır. Tedavi edilmesi gereken bir durumdur.
msln22
Parazit insanların yiyip içtiğinden dışarıda vücuduna bulaşan bir enfeksiyon veya virüs gibi bir şeydir. Özellikle bu durum en çok çocuklarda ortaya çıkar. bunun nedeni de sağlıksız beslendiği çiğ gıdalar tükettiğinde için parazit Diğer adıyla bağırsak daki kurt da denir. Bu hastaların iştahı kesilir Yemek yiyemez uyku bozukluğu kusma gibi birçok rahatsızlığa da neden olur.
esnoktm
Parazit hayatının bir kısmında ya da tüm hayatı boyunca kendinden büyük bir canlının üzerinde veya içinde yaşayan, orada gelişip çoğalabilen ve daima zarar veren canlılardır.
Bazı parazit hastalıkları
Plasmodium yani sıtma dediğimiz enfeksiyonlardır
Bir diğeri Leıshmania Tropica yani "Şark çıbanı" olarak bilinen enfeksiyonlardır.
Entamoeba histolytica
toxoplasma gondii
giardia intestinalis
trichomonas vaginalis gibi enfeksiyonlar da vardır.
açıkcası bu dersi geçen sene gördüğüm için bunların sadece latince isimleri kalmış aklımda.
fakat bu parazit hastalıklarının her birinin, bulaşma yolları, kuluçka süreleri, klinik belirtileri, tanıları ve korunma yolları farklılık gösterir. kimisi kara kimisi sivrineklerle bulaşırken; kedi köpek dışkısıyla bulaşanları da vardır. bir çoğunu parazitin kuluçkada olduğu dönemlerde konaktan bile kapabilirsiniz.