sınavda başarısız olanlar

edat
Tyt , ayt , kpss , ales , dgs , ydt gibi sınav türleri vardır. Ve bu sınava giren öğrencilerin kazanıp , kazanmama şansları vardır. Ama kime göre neye göre kazanmıyorlar. Bazıları 2 yıllık kazandığı için hor görülüyor , bazıları istediği 4 yıllık gelmediği için kazanmadın sayılıyor , bazıları mezuna kaldığı için sen kazanamazsın deniliyor. Yani üzerimizde baya bir psikolojik baskıyla dolaşıyoruz.
esnoktm
bu sınavlarda başarılı olmak çok matah bir şeymiş gibi, başarısız olanlara aptal muamelesi yapılıyor. 4 yıllık üniversite kazanırsan yaşadın, kazanamadıysan zaten yaşama mantığı kadar aptalca bir şey görmedim. kimseyi suçlamamak gerekir, sistem böyle saçmalıkları ise kabullenişin kaçıncı boyutu bilemiyorum.
gençlerin hobilerine, kişiliğine, sevdiklerine değil de alacağı maaşa ve iş bulabilir miyim düşüncesiyle tercih yaptığı bir sistemden bahsediyoruz. bana kabullenmeye değer bir sistem gibi gelmiyor. bakın; eğitim sisteminden bahsetmiyorum, ben direkt hayatımızı yerleştirdiğimiz düzenden bahsediyorum. bana saçmalık gibi geliyor; sanatçı ruhuna sahip bir insanın, yarın aç kalırım korkusuyla alakasız bir bölüme gitmesi. 2. bir seçenek var mı, olduğunu da sanmıyorum.
msln22
2 yıl önce olsaydı Eğer çocuğum sınavda başarısız olup eve gelseydi çok üzülürdüm Hatta kızardım ama insan giderek alışıyor değişiyor şu anda kendisi üniversite sınavına hazırlıyor ama Çok tedirgin ve streslidir ya kazanamazsam diyor o kadar Sınavlara karşı hassas olmama rağmen yine ona moral verip kazanmasanda dünyanın sonu değil başka sene girersin diye söylüyorum. Sınav öğrencilerine destek olmamız gerekir Çünkü o dönemlerde çok streslidir. Eğer onları çok zorlarsak daha da psikolojileri bozulur.
cicikus
Sınavda başarısız olanlar ikiye ayrılabilir bana göre. Gerçekten hiç çalışmayanlar ve çalıştığı halde sırf heyecan yüzünden sıkıntıya girenler. Bu ikisi de başarısız olur. Çalışmayan insan zaten başarısız olur bu normal. Diğeri daha kötü bu kadar heyecan yapmaya gerek yok. Sınavlarda sakin olun rahat olmaya çalışın.