taze fasulyeden anlamak

atyaka99
Taze fasulye alırken her seferinde kılçık yok vaadi ile alıyorum ama kandırılıyorum. Hatta bazen iki kere kandırıldığım da oluyor. Annem alırken kimseye sormaz kendi şöyle bir bakar ikiye tek eliyle kırar ve alırdı. Asla kılçık gelmedi annemin yaptığında ama biz kılçıksız oldu mu piyango vurmuş gibi oluyoruz bazende işi şansa bırakmamak için bıçakla uzun uzun kazıyorum her bir fasulyeyi.
cicikus
Oo.. Bana da annem öğretmişti böyle dokunduğunda bir hissi varmış o olanı bulmak gerekiyor. Bir de böyle taneleri görünür gibi olmayacakmış. Yani görüntüsü daha düz olucak. Bu gibi şeyler işte. Bir de kılçık için ben yanlarını her seferinde oturup saatlerce soyarım. Yani o yemeği yemek istiyorsam ona katlanmak zorundayım yoksa o yemeği hiç yemem.
braveheart
gözümle anlıyorum artık. :D :D "kılçık çıkar mı?" , "taze mi? kart mı?" daha ellemeden iyi pişmez bu dediğim fasulye çok olmuştur. hatta bir keresinde bir arkadaşımla pazardayken aynısını dedim. öyle bir kereliğine denemek için aldı, bana dediği şu; "dediğin çıktı. zor pişti." dedi.
angell
Biraz tecrübe gerektiren bir durum, kılçıkları saplarını koparırken temizleyebilirsiniz çok zor değil ama taze değilse tadı da pek güzel olmaz. Aslında alırken kırıp bakma imkanınız varsa öyle yapın.
aczican
Ben taze faulyeyi yapmayı bilirim ama ne yalan söyleyeyim anlamam tazemi değilmi diye. Kuru fasulyede ise çalı fasülyesini tavsiye ederim...