travma sonucu bunalım

atyaka99
Travma sonrası bunalım insanın doğal afet, savaş, işkence, tecavüz, kaza. Beklenmedik ölüm, ölümcül ve çaresiz hastalığa yakalanma dehşeti sonucunda kişinin bu yaşadıklarından dolayı stress ve bunalım yaşamasıdır. Kişi olaydan sonra devamlı olarak zihninde bu olayları yaşar adeta bir film gibi devamlı olarak başa sarar ve beyninde oynatır. Bunun sonucunda uykuszuluk, kabus, sürekli olarak olayın tekrar başına geleceği hissi yaşarlar. Devamlı diken üstünde beklerler, aşırı sinirli ve olaylara karşı irkilme, üzülme, ağlama ve korku gibi tepkiler verirler. En çok yaşanılan travma sonrası bunalımlar savaş, çatışma, işkence ve tecavüz olayları ile ilgilidir. Bu kişiler başına bir şey gelecek kokusuyla kendilerini toplumdan izole ederler ve her şeyden kaçınırlar. Bu konuda psikolojik ilaçlar ve terapilerin büyük bir faydası olmaktadır. Kişiler bu tip travmalardan farklı derecelerde etkilenirler. Kimileri ilaç kullanma ile tedavi edilebiliyorken. Kimileri hastanede tedavi edilmektedir. Tedavi konusunda terpi, destek toplantıları, ilaçlar kullanılmaktadır.

msln22
Insanlar gördüğü dehşet ölüm haberi ölümle burun buruna gelmek birçok olaylarda çok etkilenirler. çok kötü şeyler gördüğünde ruhsal bir bunalıma girer ve ruhsal bunalıma girdiği zaman da kişide psikolojik bozukluğu ortaya çıkar.
Sürekli yaşadığı olayları aklında canlandırır ve her an o olay yine başına gelecek diye hep korku içinde yaşarlar. bu durumda olan insanların tıbbi destek almaları şarttır ruhsal Bunalım uzun süre devam edebilir Yani insan aklını bile yedirebilirler.
cicikus
Desenize tam zamanında antidepresan ilaç almışım. Yaklaşık 1 hafta kadar sonra başıma geleceklerden habersizdim. travma dediğimiz şey her şey olabilir. İnsanın psikolojisini nasıl etkiler bilemem ama herkes onun ağırlığını kaldıramayabiliyor. Ve sonucunda bunalıma depresyona girebiliyor. Psikoloğa gidilmesi gerekir. Çünkü kişinin yaşadığı travma onu intihara da sürükleyebilir. Ben evden uzakta olduğum zamanlarda acaba annem de düşüp kaldı mı bir şey mi oldu diye düşüncelere kapılıyordum. Bir ara açık hava bile bana iyi gelmiyordu ilaç kullanmama rağmen.