confessions

angell

Gümüş Üye - Yazar

  1. toplam giri 3548
  2. takipçi 57
  3. puan 127602
  4. kazanç 16,4324 TL

ben çocuğumu okula göndermem

angell
Ben eylül'de okulların açılacağını hiç sanmıyorum zaten. Böyle bir karar alınırsa herkes karşı çıkar zaten. Her sınıfta en az 25-30 öğrenci oluyor ve bir okulda en az 700 kişi var. Bu çok tehlikeli bir durum, bence 2021'e kadar da erteleyebilirler. Bizde de sadece 5. Sınıfa giden kardeşim okula gidecek, eğer tam anlamıyla sağlanmaz ise elbette göndermeyiz.

kitap alıntıları

angell
"Okuduğum onca şeyden sonra şuna inandım ki gerçekten çok yaygın; insan doğası gurura bilhassa eğimli; o ya da bu gerçek veya hayali bir özellikten ötürü kendinden memnuniyet duymayan pek az kişi vardır.
Gurur ve gösteriş farklı şeyler ama sık sık aynı anlamda kullanılıyorlar. İnsan gösteriş düşkünü olmadan gururlu olabilir. Gurur daha çok kendimizle ilgili görüşümüze bağlıdır, gösteriş ise bizim hakkımızda başkalarına ne düşündürtmek istediğimize."

24 yaşında nasıl pazarcı oldum

angell
Her insan, her kadın ayağının üzerinde durabilmeli ve kimseye bağlı kalmadan yaşamını sürdürmeli.
Bu genç hanımefendi de bunlardan biri ve onun gibi birçok kadın var. Hatta sadece kadınların satış yaptığı pazarlar da yaşadığım yerde var ve diğer yani erkeklerin satış yaptığı pazarlardan çok çok daha uygun fiyatlı ürünler satıyorlar. Kimi çocuklarına bakmak için, kimi hayatta kalabilmek için, kimi evine ek gelir olsun diye bu işi yapıyor ama hepsinin ortak amacı; "kadın isterse her şeyi yapar." Olmalı.

sınavlarda heyecanı yenmenin yolu

angell
Kendimden yola çıkarak bir öneride bulunabilirim:
Ben daha önceleri yani 1-1.5 yıl önceye kadar sınavlarda aşırı heyecan yapıyordum, bu aşırı heyecan bazen kalemi tutmanıza bile engel olabilir ve bildiklerinizi dahi unutursunuz. Bunu da şu şekilde yendim; her hafta 3 veya daha fazla sınava girerek kendimi hazırladım ve her sınava girdiğimde gayet olması gereken gibi duygularımı kontrol ettim. Deneme sınavı ortamına alıştığım için mesela yks'de hiç ama hiç heyecan yapmadım ve gayet sakindim. Normalde kağıt önüme gelene kadar elim titrerdi ama bu kez olmadı. Bir de inanan biri iseniz Ayetel kürsi okuyarak o heyecanı giderebilmeniz gayet mümkün. Çünkü bu sure heyecanınızı yatıştırır.
Son olarak da hiçbir sınav kendi hayatımızdan daha önemli değildir, elbette kaybedeceğimiz veya geç kazanacağımız bir sürü sınav olacak. Yeter ki pes etmeyelim.
Sadece okumakla da bir yere erişilmez zaten, sırf bir bölüm okumak için sınava girmek de yanlış.

corona bitmeden g4 ea h1n1 virüsü

angell
Çin'deki domuzlarda görülen bir virüs ve nedense bu virüsün de anavatanı çin oldu. Bunlar tesadüf mü yoksa başka bir şey mi artık bilemiyorum.
10 yıl önce falan da vardı aslında ama bu domuz gribine sebep olan bir virüstü, şimdiki nasıl bilemeyiz.
Çin git gide tüm dünya'nın kâbusu olmaya başladı ve sonu da iyiye gitmiyor. Zaten önümüzdeki yıllarda da yeni hastalıklar ortaya çıkacağı gayet belli ve bunlarla yaşamak zorunda kalacağız.

sosyal medyaya düzenleme getirilmesi

angell
Bu tarz bir şey zaten düşünülüyordu fakat bunun kesin kararı da esra albayrak'a (kızına) yapılan hakaretten sonra oldu. Tamamen kaldırılması zaten akıllıca bir şey değil, özellikle youtube kaldırılmamalı. Sadece kısıtlama getirileceğini sanıyorum çünkü başka türlü olmaz.
Eğer bu tarz bir şey yapılacaksa ilk kaldırılması gerekse mecra kesinlikle tiktoktur.

propolis macunu

angell
Bunun ana kaynağı olan hayvanlar, arılardır ve bildiğim kadarı ile Fiyatı da biraz yüksek.
Özellikle corona'dan sonra baya revaçta olan bir macun haline geldi çünkü bağışıklık anlamında ve üst solunum yollarındaki tahribat için iyi olduğu söyleniyor.

karbonmonoksit zehirlenmesi

angell
Karbonmonoksit zehirleyicilik oranı yüksek bir gaz ve alyuvardaki normalde oksijen tutan hemoglobine hemen bağlanabilme özelliğine sahip. Hemoglobine bağlandığı zaman hücreler yeterince oksijen alamaz ve kötü sonuçlar ortaya çıkar. Bunun tek bir yolu var o da saf oksijen tüpü ile zehirlenen kişilere bunu vermek olacaktır, saf oksijen olmazsa karbonmonoksit hemoglobini bırakmaz.

ebced hesabı

angell
Ebced; Arap alfabesinin eski sıralanış şeklindeki ilk dört harfinin okunuşuyla ortaya çıkan bir sözcük. Ebced hesabı ise Ebced rakamları ise kelime veya cümlelerin sayısal değerini hesaplayarak bunlardan anlamlar çıkartma işlemine verilen isimdir.

Örneğin; adınız ebced yöntemi ile sizi nasıl etkilediğini veya hayatınızda nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında bilgi verir. Bir tür fal değildir.

panslavizm

angell
Panslavizm politikası rusya'ya ait bir politika ve amaç slavları tek bir ırk altında toplamak, sıcak denizlere inmektir.
Bu rusya tarihte her olayın altında çıkan bir ülkeydi, her olayda ama her olayda amaçlara baktığınız zaman sıcak denizlere inmek bulunuyordu çünkü ticaret kapısıydı onlar için.

Hatta o kadar alışmıştık ki bu politikaya, sınavda bir olayın sebepleri sorularsa panslavizm yazarsak 3 puan cepte diye garanti gözüyle bakıyorduk.

porselen makyaj

angell
Gün boyu kalıcı olması ve bozulmaması için özellikle özel günlerde yapılan bir makyaj çeşidi.
Nedense bana çok abartı geliyor, bir türlü sevemedim böyle abartı şeyleri. Hep sadelikten yanayım, bozulursa da bozulsun.

kelimeleri tersten okumak

angell
Genellikle annemle gizli bir şey konuşunca öyle yapıyoruz ya da kardeşlerim olayı anlamasın diye ama büyüğü artık anlıyor ve yazıp doğrusunu bulmaya çalışıyor.
Ben de bazen takıntılı bir şekilde her şeyi tersten okuyorum. Mesela adımı ters okuyunca o kadar değişik bir şey oluyor ki gülmeden geçemiyorum.

eski insanların uzun olması

angell
Bu da evrimin olduğunu doğrulayan özelliklerden biri aslında. Eski dediğimizde de böyle 100 ya da 200 yıl öncesinden bahsetmiyoruz. Mesela hz. İsa zamanındaki insanların da çok uzun olduğu söyleniyor.
Canlılar bazı süre zarflarında genetik bilgileri değişir, mutasyona uğrar ve bir nevi evrimleşir.
0 /