confessions

atyaka99

Gümüş Üye - Yazar

  1. toplam giri 4402
  2. takipçi 38
  3. puan 110198
  4. kazanç 5,5978 TL

bilgiye aç kardeşlerime istek üzerine adabı muaşeret

atyaka99
- bir toplulukta ilk önce bayan tanıştırılır.
- bir yere girip çıkarken kapıda karşılaşıldığında öncelik o mekandan çıkanındır.
- Yemek bittikten sonra garsonun tabağınızı almasını isterseniz çatal ve bıçakları çapraz bir şekilde tabağın üzerine koymalısınız.
-Yemeğe gidildiğinde ev sahibi oturmadan yemeğe başlanmaz. Yemek masasında kül tablası varsa bu sigara içebileceğiniz anlamına gelir yoksa sormak, istemek kabalıktır.
- İlk önce kadınlar merhaba demelidir. Eğer demezlerse sizin merhaba demez ise bu rahatsız etmeyin demektir.
- Toplu ulaşım araçlarında sadece yaşlılara değil kadınlara da yer vermek nezakettir.
- Yemek esnasında kadın tuvalete makyaj tazelemeye giderken erkekte yerinden kalkarak saygısını gösterir.
- Yemekte siparişi kadın aksi bir şey söylemezse ilk önce o vermelidir.
- Kırmızı etle kırmızı şarap, balık ve tavukla beyaz şarap tercih edilir.
-Sofrada kadeh sadece bir kez tokuşturulur veya masaya yeni gelene bir kez daha yapılabilir.
- Yemek peçeteleri bez ise ucundan tabağın altına sıkıştırılarak önünüze öretbilirsiniz. Kumaş peçeteye ağız silinebilir ama hoş bir davranış değildir. Bez peçete boyuna takılmaz.
- Buluşmaya kadından 15 dakika önce gidilir. kadınların 15 dakikaya kadar gecikmeleri fransız kültürüne göre nezaket japon kültürüne göre hakarettir.
- Bahşiş vermek hakarettir.
- Buluşmalara kesinlikle karanfil götürülmez karanfil cenazelerin çiçeğidir. Beyaz çiçek ayrılık demektir. Kırmız ise evlilik ona göre alın.
- Hesap ödenirken para masanın altına gelecek şekilde gelen hesabın içine konur. mümkünse para üstü beklenmemelidir.
- Konuşmalarda mütekabiliyet esastır. size siz diyene sen demek aşağılamaktır. senli benli konuşmak ancak sizden büyük birinin başlatması veya teklifi ile olur.
- aksi belirtilmedikçe kadınlara, abla, bayan, teyzem gibi laflar edilmez. Kadınlar her ne olursa olsun ne giyerse giysin hanımefendi şeklinde hitap edilir yapın bak kimse ölmüyor. Erkeklerde beyamca, amca, ağbi yerine beyefendi demek karşınızdakine koyduğunuz saygı ve mesafeyi gösterir.

yolculuk boyu uyumak

atyaka99
Kitap okurken gözleriniz ağırlaşır. Kafanızı cama yaslarsınız ama arabanın camı titretmesinden kafanız acır. Öbür tarafa yatırırsınız boynunuz tutulur. Yolculuk yastıkları falan para etmez. Uyuyamam.

dezenfektan ve kolonya

atyaka99
Daha önce yüzüne bakmadığımız dezenfektan ve kolonya fiyatları uçtu. Şubat ayında daha bu olaylar çetrefilleşmemişken evde bulunsun diye 65 liraya aldığım bir litre dezenfektanı bu gün 129,90'na sipariş verdim. Kolonya bir litre almıştım ama hediye ettim ben zora düştüm 23 liraya aldığım kolonyayı 41 liraya aldım. Bu cehennemlik gavurlar kendi ülkelerinde yarı fiyata indiriyorlar ama domuz yiyorlar. Acaba domuz yemek mi? Yoksa domuzluk yapmak mı ? günah bilemedim şimdi.

cahil ile dostluk

atyaka99
Etme cahille muhabbet ver eline nestle gofret. Cahil cahilliğinin farkında öğrenme azminde bir mütevazi ise iyi bir insan ise elbette dost olunur ama aptallık boyutunda ise asla konuşmayın tartışmayın bir aptalla tartışırsanız dışardan bakanlar iki aptalın konuştuğunu görür.

ilginç bilgiler

atyaka99
Fillerin zıplayamaması.
Zürafaların sağır oluşu.
Köpekbalıkları kansere yakalanmayışı
Peygamber develerin çiftleştikten sonra dişinin erkeğini yemesi
Deniz aylarının erkeklerinin doğum yapması

iyi hal indirimi

atyaka99
İyi hal indirim cezadan sadece 1/6 oranında yapılan indirimdir yani 6 yıl ceza alan bir kişiden sadece bir yıl indirilir. Hakimler ceza verirken hiç bir zaman alt sınırdan vermezler. Örneğin Örgüt üyeliği suçu alt sınırı 5 yıldır. Üst sınır 15 yıldır. Hakimler en az 7,5 yıl verirler sonra da 1/6 oranında düşürürler ceza olur sana 6 ay 03 ay FETÖ'den yargılananlara ağırlıklı olarak bu ceza verildi. Sadece üye olanlara herhangi bir eyleme karışanlara değil. Ayrıca hapishanede hiç bir şey ekmek elden su gölden değil. Hafta 10 dakika telefon izniniz, haftada bir kere 1 saat telefonla 1 saatlik görüşme izniniz var . Yemekler günlük olarak paralı. Elektirik faturası otomatik olarak mahkumdan veya tutukludan kesiliyor. Herkesin bir hikayesi var kesinlikle istismarcılara, kadın katillerine acıyalım demiyorum. Bu insanlara hapis cezası az bence hadım edilmeliler öyle iğne ile felanda değil direk olarak cinsel organını kesip boynuna asacaksın. veya dayayacaksın kadınlık hormonunu. Benim burada söylemek istediğim traji komik olaylar. Suçun şahsiliği vardır. Yani benim işlediğim suç beni bağlar. Cezasını ben çekerim çoluğum çocuğum değil. Dönün bir bakın bakalım öyle mi? Çocukların ne suçu var. Evrensel hukuku kurallarına göre mahkemede hüküm verilene kadar herkes suçsuzdur. Tutuklama en son çaredir. Bu gün kadına saldıran gavatı tutuksuz olarak dışarı salıyorlar. Ekmek çalan aç insanı içeri tıkıyorlar. Ceza indirimi sadece bir kez yapılır. Pişmanım demek bir indirim, takım elbise giymek bir indirim böyle bir şey yok.Hayatımda olmaz denilen şeyler gördüm. Burada yapılan yani bu canileri dışarı salmalar, tutuksuz yargılamalar, gerekli cezayı vermemeler. Yani kısaca kamu vicdanını rahatsız etmeler bilinçli olarak yapıldığını düşünüyorum.

yazarların vakitlerini nasıl geçirdikleri

atyaka99
Emekliyim mücbir sebeplerden dolayı ne yazık ki 46 yaşında emekli olmak zorunda kaldım. İlk başlarda sıkılacağım zannetmiştim Çevremdeki insanların bir çoğu öyle çünkü ve ben pek hareketesiz kalamayan biriyim. Ancak emekli olduktan sonra her zamanki gibi saat 7.00'de kalkıyorum. Eşimi işine yolcu ediyorum, yemek yapıyorum, kitap okuyorum, netflix, blu tv de dizi film seyrediyorum. çarşı pazar işini yapıyorum. ufak tefek tadilatlar yapıyorum. ee haliyle emekli olunca bayaaa tuzlu bir paraya çok iyi bir bilgisayar aldım tadını çıkarıyorum ama gün yetmiyor. Çalışsam bu kadar aktif olurmuydum bilmiyorum. Acaba diğer yazarlar ne iş yapıyor . Mesela modlar bu kadar çok online nasıl kalabiliyor merek etmiyor da değiilim .

müslümanların birbirlerine sahip çıkmamaları

atyaka99
Bütün dinler helak olacak toplumlar üzerine Allah tarafından son bir şans olarak getirilmiştir. Ancak Araplar ne yazık ki dini olduğu gibi yaşamamkta ve aynı zamanda bilmedikleri konuda söz sahibi olmak zorunda hissetmektedir. Ne yazık ki kendi milli benliğimizi Araplaştırmak için içimizde karşı konulmaz ve anlamsız bir Arap sevgisi vardır.

çiftler arası gelir farkı

atyaka99
Bütçelerin farklı olması konusunda erkeğin bütçesi fazla ise genelde sorun olmuyor. Zaten toplumumuz ataerkil olduğu için bu normal görülüyor. Erkek de bu konuyu hiç kafasına takmadığı gibi eşine de bu konuda bir şey demiyor. Ancak tersi olduğu durumlarda yani kadının daha fazla kazandığı durumlarda mantıken ve hayatın normal akışında yaşayan çiftler için bir sorun olmaması beklenirken bazen erkekler kendilerine bunu kompleks yapabiliyor veya kadınlar kavgalarda veya alışverişlerde kendi ekonomik gelir fazlalalıklarını öne sürerek bir konuda diretebiliyorlar. Bu çok yanlış olduğu kadar çiftler arasında gerilimi arttıran başka bir husus. Bu konu ağıza bile alınmaması gerekir. Ancak bazı kadınlarda bu durumu bir üstünlük gibi görüp erkeklerin gururlarını kırabiliyorlar. Ailede olması gereken gelirlerin birleştirilerek ortak harcama ve giderlerin, tasarrufların yapılması ve herkesin özgürce hareket edebileceği bir miktar parayı harçlık olarak almasıdır. Evlilik veya birliktelikte para, mal gibi şeyler mevzu bahis oluyorsa bu durum sıkıntılı bir durumdur. Kozmetik, giyim, takı, ve değerli metaller kadınların ihtiyaçlarıdır. Öyle veya böyle karşılanması gerekir. Öte yandan da erkekler için futbol, elektronik cihazlar veya extrem sporlar hem hobi hemde ihtiyaçtır. Bu giderler de kimse kimseye buyurgan ve sınırlayıcı olmamalıdır. Aksi takdirde gelir saklma, habersiz işlere girme gibi durumlar yaşanabilir. bu durumda karşılıklı güven duygusu zarar görür. Sonuç olarak bu konu birbirini seven ve saygı duyan çiftlerin arasında dert olamaz.

çim biçme makinesi alırken

atyaka99
Çim biçme makinesi alacaksanız dikkat edilecek hususları aşağıya maddeliyorum;

İlk önce bu makine evde mi kullanılacak yoksa ticari olarak mı kullanılacak buna karar vermek gerekiyor. Ev için makineler biraz daha cuzu ancak büyük işler yapmaya kalkarsanız çabuk arıza verirler.
İkinci olarak kullanılacak alanın büyüklüğü önemlidir. Eğer 200 metrekareye kadar bir bahçeniz varsa el ile itmeli bir elektirikli bir makine almanız yeterli olabilir, Büyük bir uzatma makarası ile her yere ulaşabilirsiniz. Ancak 200 metrekareden büyük bir alan varsa bu itmeli makine sizi yoracaktır. Burada almanız gereken şanzımanlı yani çalıştığı zaman kendi kendi giden ve sizin fren yapmanızla duran makineler tabi bu makinelerinde motorlu olduğunu sanırım söylememe gerek yok.
Eğer arazi çok daha büyükse o zaman traktör gibi üzerine binilen motorlu bir çim makinesi almalısınız.
Diğer hususlardan biride makinenin gücüdür. Makine gücü ne kadar büyükse kesme bıçak genişliği ve çimleri topladığınız depo o kadar büyük olur eğer küçük watt ile çalışan bir makine alırsanız habire çimleri boşaltmak zorunda kalırsınız. Eğer kesilecek alanda sadece çimen varsa motor gücü düşük olabilir ama yabancı ot, diken, saz gibi bitkiler varsa o zaman güçlü olan makineyi tercih etmelisiniz. Bıçak genişliğini çok fazla olanını seçerseniz bu sefer bahçenizde bulunan her yere sokamayabilirsiniz. Ağaçlar, havuzlar, oyuncaklar engel olabilir.
Son olarak çim biçme makinesini nasıl alırsanız alın makineler bahçe kenarlarına girmeyecektir. Bunları almak için ya makas, tırpan kullanacaksınız ya da elektrikle çalışan misinalı tırpan veya benzinle çalışan motorlu tırpan alacaksınız. Bahçe çok büyükse elektrikli misinalı tırpan iş görmeyecekti.

organik temizlik malzemesi yapmak

atyaka99
Dışarıdan temizlik için aldığımız ürünler genelde ağır kimyasallar içermektedir. Güçlü leke çıkarmak adına ne yazık ki bizde bu temizliyecilerden vazgeçemiyoruz. Ancak çok randımanlı olmayanlar olsada asgari olarak temizlikte çok işe yarayacak temizlik maddelerini evimizde hazırlayabiliriz. Tariflerde göze çarpan baş aktör sirkedir. Elma sirkesi, beyaz sirke bir çok tarifin içindedir. Birde son zamanlarda kullanım alanı çok geniş bir alana yayılmış boraks var. Bunların tarifleri şu şekildedir;

Çamaşır Deterjanı:

1 lt su
1 bardak sabun tozu (Sabun zeytinyağlı sabun olacak)
1 bardak çamaşır sodası
1 /2 bardak boraks (boraks aktarlarda ve eczanelerde bulunabilmektedir.)
Sıcak suya bu karışım hazırlandıktan sonra çamaşır makinasının detejan gözüne bir çay bardağının yarısından biraz fazla ekleyebilirsiniz.

Yumuşatıcı:

1 bardak su
1 çorba kaşığı karbonat
1 kahve fincanı elma sirkesi
1 kaç damla aktardan temin edebileceğiniz esanslı yağlardan hangisinin kokusu hoşunuza gidiyorsa.
Bu karışımı yaptıktan sonra direk olarak yumuşatıcı gözüne koyun ve sonucu görün. Sadece elma sirkesi bile kullanılabilir.
Camsil:

Yarım litre sirke tercihen beyaz sirke daha randımanlı oluyor.
Yarım litre su
Bir kaç damla arap sabunu (arap sabunu gerçek olanını alın marketlerde satılanlar tam arap sabun değil)
Bu karışımıda bir spreyli şişe içerisine koyun püskürtün silin.
Bulaşık Deterjanı

1 bardak kaynar su
1 bardak zeytinyağlı sabun tozu
1 yemek kaşığı boraks
1 yemek kaşığı karbonat
Karışımı sıcak suyla yapmazsanız malzemeler birbirine karışmaz ve istenilen sonuç elde edilmez. Normal bulaşık süngeri ile gönül rahatlığı ile temizeyebilirsiniz.
Bulaşık Makinesi Deterjanı:

¼ su bardağı bardak deniz tuzu
2 yemek kaşığı limon tuzu
1 bardak boraks (konulmaydabilir)
Koku için mandalina, portakal veya limon suyu yarım çay bardağı kadar olacak
Bütün malzemeleri birbirine karıştırıp kullanabilirsiniz. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar imon tuzunun zararlı olduğunu gösterdi gene de siz bilirsiniz.

Diş Macunu:

3 yemek kaşığı karbonat

3 yemek kaşığı hindistancevizi yağı

15-20 damla nane yağı, kekik yağı vb. ağzınızda nasıl bir tat kalmasnı istiyorsanız bu yağlardan kullanın.
Karışım tam anlamıyla birbiri ile karıştıktan sonra bir kap içerisine alınarak kullanılabilir.

Yüzey Temizleyici

Yarım litre sirke

Yarım litre su

5-6 tane portakal

Yarım litre sirkenin içerisinde portakal kabuklarını atarak iki hafta bekleyin daha sonra suyu karıştırın portakal kokulu yüzey temizleyiciniz artık hazır. Beklediğinize değecek.

Halı Deterjanı:

1 bardak mısır nişastası (veya karbonat)
Sirkeli su
Bir çay bardağı tuz veya soda.
Halının üzerine karbonatı serpin bir saat bekleyin eletrikli süpürge ile süpürün daha sonra sirke ile silin. Lekeler inatçı ise soda veya tuz da kullanabilirsiniz.

kimse cevap kasmıyor

atyaka99
Elimden geldiği kadar cevap yazmaya arkadaşların paylaşımlarını beğenmeye çalışıyorum bilmiyorum belki yeterli değildir. ama benim paylaşımlarıma beğeni var cevap yok. Bildiğimi öğrendiğimi yazıyorum tamamlarsanız sevinirim.

simit 2 tl oldu...

atyaka99
Simitte susam var pekmez var elbette ekmekten pahalı olacak, simit susam, pekmez ve un sebebi ile ekmekten daha besleyici bu yüzden bizler için vazgeçilmez. Ama yüzde 15 enflasyondan bahsediyorlar yücde 33 zam yapıyorlar. Gelin şöyle yapalım bu günden sonra kimse açıklanan enflasyon oranından fazla zam yapması yaparsa işletmesi, fabrikası kapatılsın, Ben buna razıyım. Basılsa enflasyon farkını maaş zammına yansıtacaklar. Kaybımız olmayacak. Bana zam yapılırken enflasyon yüzde 10-15 gıdama, benzinime, elektiriğime, doğal gazıma zam yaparken zam yüzde 20-50. Ben salak değilim ama hakikaten hala uyanamayanları görünce pes diyorum.

süleymani öldürüldü

atyaka99
Aselsandaki mühendis intiharları, Adnan kahvecinin, Eşref Bitlisin, Muhsin yazcııoğlu'nun, Efsane vali Recep yazıcıoğlu'nun ve gazetecilerin uğradığı suikastler sonucu ölümleri kaza mıydı acaba? Değişen tek şey Amerika artık pişkin pişkin açıklıyor. Düşman ve hasmane olarak belirtiyor. Bölge coğrafyasında bulunan aAmerikancı devletlerin garantisinde oluşturmak istediği yeşil kuşakla ilgili çalışmaları hız kesmeksizin devam ediyor. Bölge ülkeleri bir an önce Amerikaya sırtını dönmesi lazım. Ancak yahudi lobisi ve yahudi milleti sebebi ile bu çok zor dünyadaki bütün yaşamsal faktörleri ele geçirmiş durumdalar ve bunları tehdit unsuru olarak kullanılıyor. Amerikayı dünyada yalnızlaştırıp Rusya ile birlikte bölgeden kovabilseler barış gelecek. Ama söz konusu araplar. Keşke Allah kurtarmak için peygamberini onlara değil Tüklere gönderseydi.

çocuk gelin

atyaka99
ocuk gelin yaşı 18′in altında olan kızların ailelerin rızasının alınarak evlendirilmesidir. Dinimizde Hazreti Muhammedin, Hazreti Ebubekir'in kızı Hazreti Ayşe ile küçük yaşta evlendiği örneklenerek dinimizce erken yaşta kızların evlenmesi uygun görülmektedir. Ancak İslam alimleri Hazreti Muhammedin Hazreti Ayşe ile evlendiğinde yaşının 14-18 değil daha yaşlı olduğu konusunda tespitleri vardır. AMa bu saatten sonra kimse kimseyi dinlememektedir. Çocuk gelinler akıl ve mantık dışıdır. Kuranda belirtilen ve tam olarak açıklanmamış konular ortada bırakılmamalı akıl ve bilimin ortak paydasında bu onu aydınlatılmalıdır. Devlet tarafından evlenmek için yaş sınırı getirilmeli bu yaştan önce evleneceklere müsade edilmemeli. Devletin kanunu hiçe sayanlar hakkında gerekli işlemler yapılmalıdır.

olaylardan sonra küçük kız çocuğu sevmeye çekinmek

atyaka99
Biz eskiden kızlı erkekli okula giderdik tek başımıza yürürdük de kimsenin bizi rahatsız edeceği aklımıza gelmezdi. Şimdi ise çocuğun tek başına okula yürüyerek gelmesi yasak. Okul bitiminden sonra da gelip ailesinden birisi alması lazım eğer gelmez ise öğretmen okulda çocukla bekliyor. Ne hale geldik. Başkasının çocuğunu sevemez olduk.

milli parklarımız

atyaka99
Türkiye'nin birbirinden güzel olarak değerlendirilen 44 milli parkı ve bunların özellikleri şu şekildedir:
1- Çamlık Milli Parkı/Yozgat: Bozkırların içerisinde son kalan yeşil vaha gibi bir özelliği olan bu park 1958 yılında ilk ilan edilen milli park özelliği vardır.
2- Karatepe-Aslantaş Milli Parkı/Osmaniye: M.Ö. 8'inci yüzyıla dayanan, arkeoloj,k çalışma alanını barındırmaktadır.
3- Soğuksu Milli Parkı/Ankara:Kaplıcaları ile ünlüdür.
4- Kuş Cenneti Milli Parkı/Balıkesir: Anadolu'dan Avrupa'ya geçen kuşların göç yolları bu park üzerinden geçmektedir.
5- Uludağ Milli Parkı/Bursa: Kış sporlarının merkezidir.
6- Yedigöller Milli Parkı/Bolu
İçinde bulunan 7 adet göl ile ünlüdür.
7- Dilek Yarımadası/Aydın:Türkiye'nin en temiz ve doğal sahilleri buradadır ve Akdeniz Fokları'nın doğal yaşam alanıdır.
8- Spil Dağı/Manisa: bölgeye özgü olan Manisa Lalesi de parkta doğal olarak yetişir. Yine bölgeye özgü olan yılkı atlarını görmek de mümkündür. Ağlayan Kaya ve Kybele Rölyefi de bu parkta yer alır.
9- Kızıldağ Milli parkı/Isparta: Yılın her mevsiminde karlı olan bu dağ çevresi doğa güzellikleri sebebi ile ziyretçiler tarafından tercih edilmektedir.
10- Güllük Dağı/Antalya: Termessos Şehri kalıntıları bulunmaktadır.
11- Kovada Gölü/Isparta: Eğirdir gölünden ayrı oluşmuş bir göldür.Kamp, balıkçılık için tercih edilmektedir.
12- Munzur Vadisi/Tunceli:Trekking ve doğal güzellikler ve bitki örtüsü bakımından zengin bir parktır.
13- Beydağları Milli Parkı/Antalya: deniz kıyısında kurulmuş Olimpos, Phaselis, İdyros gibi kentlerin kalıntıları bulunmaktadır.
14- Köprülü Kanyon Milli Parkı/Antalya: 14 Kilometre uzunluğunda kanyona sahip bir parktır.
15- Ilgaz Dağı Milli Parkı: Kar sporları bakımından gezilmesi gereken bir parktır.
16- Başkomuta Tarihi Milli Parkı/Afyon-Kütahya Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin sürdüğü güzergah boyunca kurulmuş milli parktır. Bol miktarda müze ve anıt bulunmaktadır.
17- Altındere Vadisi/Trabzon: 1600 yıllık geçmişi olan Sümele manastırı bu bölgededir.
18- Boğazköy Milli Parkı/Çorum:Hititlere başkentlik yapmış Hattuşaş yerleşimine ait kalıntıları bulunmaktadır.
19- Nemrut Dağı Milli Parkı/Adıyaman: Ana değeri Nemrut Dağı'nda bulunan arkeolojik kalıntıladır. Eskiçağlarda Kommagene olarak bilinen bir bölgedir.
20- Beyşehir Gölü/Konya :Türkiye'nin üçüncü büyük gölü olan Beyşehir gölü bu parkta yer almaktadır.
21- Kazdağı Milli Parkı/Balıksir Dünyanın oksijen bakımından en zengin 2. Bölgesidir.
22- AltınBeşik Mağarası Milli Parkı/Antalya: Üç katlı, toplam 2500 metre uzunluğunda, en yüksek noktası 101 metre olan mağarası ile ünlüdür.23- Hatila Vadisi Milli Parkı/Artvin: barındırdığı yaban hayatı çeşitliliğiyle doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık gibi ekoturizmin pek çok biçimine imkan tanımaktadır.
24- Karagöl-Sahara Milli Parkı/Artvin Kamp alanları ve doğa güzellikleri bulunmaktadır.
25- Kaçkar Dağları/ Rize/Artvin Dağcılık, kaya tırmanışı ve trekking ve fırtına deresi ile ünlüdür
26- Aladağlar Milli Parkı/Niğde-Adana: içinde bulunan bir mağara da Hz. Meryem'in Hz. İsa'yı dünyaya getirdiği mağara olarak ünlenmiştir ve kültür turizmi açısından ziyaretçilerin odağı durumundadır.
27- Marmaris Milli Parkı/Muğla : Doğal güzellikleri ve Ege uygarlıklarının tarihi kalıntıları bulunmaktadır.
28- Saklıkent Milli Parkı /Antalya: 1000-1100 metre yükseklikte oldukça dik vadi yamaçlarına sahiptir.
29- Troya Milli Parkı/Çanakkale: Troya antik kenti ve ünlü tahta atın bulunduğu alanı kapsayan milli parktır.
30- Honaz Dağı Milli Parkı/Denizli: Ege bölgesinin en yüksek dağıdır yürüyüş parkurları vardır.
31- Küre Dağları Milli Parkı: Kastamonu/Bartın
32- Sarıkamış Allahekber Dağları/Kars-Erzurum: 1914 yılında bölgede yaşanan Sarıkamış faciasının aziz hatırasına oluşturulan milli parktır.
33- Ağrı Dağı/Ağrı: 5.137 metre yüksekliği ile Türkiye'nin en ydağ turizmi ve Nuh'un gemisi ile ünlüdür.
34- Gala Gölü /Edirne ekosistemlere ait pek çok canlı türünün yanında yer alan 130 kuş türü bölgede en çok ziyaretçi çeken alandır.
35- Sultan Sazlığı Milli Parkı/Kayseri: Soyu tükenmekte olan kuşlar ve tatlı, tuzlu su göleri mevcuttur.
36- Tek Tek Dağları Milli Parkı/Şanlıurfa :Şuayp Şehri Harabeleri ve Soğmatar Harabeleri insanlık tarihine ilişkin eşi bulunmaz kalıntılar olarak milli parka asıl değerini vermektedir.
37- İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı/kırklareli zengin sucul bitki örtüsü 5 adet gezilecek gölü vardır.
38- Yumurtalık Lagünü Milli Parkı/AdanaDANA
Lagünler bataklıklar ve endemik balık çeşitlerinin olduğu bir parktır.
39- Nene Hatun Milli Parkı/Erzurum 93 harbi kahramanı nene hatun anısına yapılan parktır.
40- Sakarya Meydan Muharebesi Milli Parkı/Ankara Sakarya meydan muharebesinin geçtiği bölgede şehitlik, anıt ve müzeler bulunmaktadır.
41- Kop Dağı Müdaffası Milli Parkı/Erzurum Osmanlı-Rus Savaşı'nın yaşandığı Kop Dağında şehitlikler ve anıtlar vardır Ayrıca 37'si nadir olmak üzere 134 kelebek türünü barındırır.
42- Malazgirt Meydan Muharebesi Milli Parkı /Muş Tarihi savaşın geçtiği yer parka dönüştürülmüştür.
43- İstiklal Yolu Milli Parkı/Kastamonu
Kurtuluş savaşında cepheye erzak ve malzeme taşınan yol bölgesidir. Trekkking parkuru ve yürüyüş parkurları bulunmaktadır.
44- Botan Milli Parkı/Siirt: rekking ve bisiklet için önemli parkurları barındırmaktadır.

panik atak

atyaka99
Panik atak yaklaşık 14 yıldır savaştığım bir hastalıktır. Panik atak kişiler. Aşırı mükemmeliyetçidirler. O kadar mükemmeliyetçilerdir ki işin yapılmasına engel olacak seviyede düşünürler ve tabiri caizse abdest almaktan namaza duramazlar. Başkaları tarafından küçümsenebilecek konuları büyük korkular haline getirirler. Ne ilaç ne de terapi onların bu korkuları ile yüzleşmelerine kolaylaştırmaz. Korkuya sebep olan takıntıları ortadan kaldırırsanız veya kendiliğinden ortadan kalkarsa hemen yenisini bulurlar ve hayatlarını devamlı psimist olarak geçirmeye meyillidirler. Piyasada DUXET, Lustral, tranco buscas, tolvon, cipralex, serequal, risperdal ve hatta xanax gibi ilaçlarla doktorlar tarafından tedavi desteklenir. İlaçlar gözle görülür bir rahatlama yaratsa da sonunda olacak olan olacağına varır. televizyondaki bir haberden, çevre içindeki bir konuşmadaki anlatılan her olaydan etkilenirler kendilerini bu olayla özdeşleşirler. İlk belirtileri hızlı kalp atımı, nefes almada güçlük, olacaklardan dolayı aşırı korku, bazen sol kolda uyuşma ile birlikte kalp atım sayısı ve tansiyon aynı anda seyrettiğinden kalp hastalığından şüphelenilir. Bunca yıllık tecrübemde pul koleksiyonculuğu gibi binlerce pulla uğraşmak, 1000-2000 lik puzzle yapmak, arada bir rakı içmek, namaz kılmak uzun saatler ceviz kırmak, fasulye ayıklamak, sezon sezon film dizi indirmek gibi faaliyetlerle baskılanabilir bir rahatsızlıktır. İzole bir hayat yaşamak en güzelidir.

masaüstü bilgisayarda oturarak çalışanların çektiği zorluklar

atyaka99
Mas üstü bilgisayarlarda çalışmanın zorlukları bir süre sonra kaykılmaya başlarsınız ve kuyruk sokumunuz ağırır. devlet dairelerindeki bilgisayarlar genelde eski ve yavaştır. Her sabah açtığınızda bilgisayar dün gece akşamdan kalmaymış gibi saçmalar, açılmaz, hata verir. klanyede yazı yazmak ve devamlı mouse kullanmaktan karpel tunel sendromuna davetiye çıkarırsınız. Sabah kahvaltısında yediğiniz simit, poaçanın kırıntıları klavyeye kaçar. gelenler ekrana bakar ne yaptığınız incelemeye çalışır. Bir taraftan yazı yetiştirmeye işlem yapmaya çalışırken size sorulan sorulara cevap vermenizi isterler.

çıtır patates

atyaka99
Yazılımla uğraştığını söyleyen güzel kardeşim yorum yapmak zorunda değilsin. Etik olmayan telefon uygulamalarından serzenişte bulunduğum zaman herkes hak verirken özelden uygulamanın ismini isteyebilecek kadar pişkin kardeşim. Ne yapmak istiyorsun anlamıyorum ama lütfen uzak dur benden. Belli ki yaşın henüz terbiyenin oturmasına yetecek kadar büyük değil bu sebeple seninle beyinlerimiz savaşsın isterdim ama sen silahsız olunca orantısız güç kullanmak istemiyorum. Bu sebeple rica ediyorum lütfen neden insan kendisine kötü söz ve düşünceler beslenmesini ister hala anlayamıyorum.

klavye delikanlısı

atyaka99
Klavye delikanlısı. evde, internet cafede bilgisayarından ve telefonundan sosyal, medya ve burası gibi mecralarda tanımadıklarına birader, boş yapma diyecek kadar karşısındakinin yaşını birikimini bilmeden herkesi kendi gibi zannedip. Girilen sosyal platformun bu seviyede insanlardan oluştuğunu sanan kişidir. Dışarıda maçası yemeyeceği bir çok şeyi nasılsa burda beni kimse yakalayamaz diyerek klavye üzerinden yazabilen hamamböceği, kavga çıkarmak, bak laf nasıl koydum diye evinden klavye üzerinden birader, ağlama, boş yapma gibi ayak takımı edebiyatı ile konuşmaya çabalayan, derdini anlatmaya çalışan kişi. Ağzına kürekle vurulası kişi,

anne baba şakalarının saçmalıkları.

atyaka99
Çocuğu yaşı küçükken ana okuluna vermek. İkinci sene tekrar ana okuluna gideceği zaman sen sınıfta kaldın demek.
Sen evlatlıksın demeleri
Seni cami avlusunda bulduk demeleri veya çingenelerden aldık demeleri ( Sonra roman havası oynayamayınca neden dedim neden oynayamıyorum)
Ölen köpek için o daha iyi bir yere gitti demeleri çocuklara travma yaşatıp ileride psikiyatrislerin bilinç altımızda kazı yapmasına sebeptir bu böyle biline...

plaza edebiyatı

atyaka99
İyi bir üniversite bitirdim, ingilizcede biliyorum. Manyak gibi binada çalışıyorum neden türkçe konuşayım diyenlerin geliştirdiği ortak bir dildir. Olaya fransızsanız hiç bir şey anlamazsınız. Bazı saçmalıklar şöyle.
Road map: Yol haritası
Sabah ilk iş proje road mapimizi çıkaralım.
Sales meeting: Satış toplantısı
Gelecek yıl hedeflerini sales meeting de görüşeceğiz.
Schedule Etmek: Zamanlamak, programlamak
Bir sonraki meetingi şimdiden schedule edelim.
Set etmek: Ayarlamak, organize etmek
Sales meetingi bu haftaya set edelim. ( bkz: sales meeting)
Start vermek: Başlamak.
Projeye en geç haftaya start vermemiz lazım.
Team: Takım, çalışma arkadaşları
Down olmak: morali bozulmak Kardeşimi İstanbulda çalıştığı yerde ziyaret ettim. Yıllarca türkçeyi etkin kullanalım diye kıçımızı yırtmış ben 2 saat sonra onlardan biri oldum. sürü psikolojisi bu herhalde.

ev hanımlarına evde yapabilecek iş tavsiyeleri

atyaka99
Evde ek iş olarak sadece bayanlar değil erkeklerinde yapabileceği işler var. Eğer büyük şehirde iseniz. Mandal paketleme, kına torbası hazırlama, boncuk dizme gibi eve iş veren firmalar var. Bazıları farklı bir şehirde olsanız bile kargo ile gönderiyor ama öncesinde malzemeyi geri göndermezseniz diye depozito istiyor. Güvenilir mi? Bilemiyorum. Diğer işler ise Sigara sarma işi var ama Ağırlıklı olarak Suriyeliler kapıyor çok ucuz olduğu için Suriyeliler tercih ediliyor. Eğer Ege veya Güney Marmara da iseniz zeytin çizme ve kırma zeytin yapımı 3,5 kilogram zeytin kilogramı 6-7 lira ve 5 litrelik şişeyi dolduruyor. Şişesi 35 lira ile 45 lira arası satılıyor.Gene Erişte, tarhana yapma, evde biber salçası domates sosu hazırlama gibi faaliyetler müşteir portföyü oluşturursanız iyi gelir getiriyor. 500 gram erişte 12 liradan markette satılıyor. Tabi bu sizin yapacağınız gibi organik. Sarma saran, içli köfte siparişi veren bazı lokantalar var ama sattığı kadar ödüyor. Birde evde internetten anket, soru cevaplama gibi etkinlikler var ama çok zaman alıyor ve getirisi çok düşük benim gibi bilgisayarın başında mevsim değiştirebiliyorsanız uğraşılır.

sevginin zamanla yerini alışkanlığa bırakması

atyaka99
Alışkanlıklar zaten sevgiden kaynaklanmıyor mu? Zaten. Sigarayı çok sevdiğimiz için içmiyor muyuz? ya da şöyle gün içerisinde içmediğimiz zaman kendimize gelemediğimiz çayı. Birisine alışmak ta sevgimizden kaynaklanıyor. Tek fark olmadığı zaman eksikliğini çekiyoruz. Dengemiz bozuluyor. Napıcaz sevmeyecek miyiz? İncilde bir kuple var (kuranda olmadığı için yazıyorum) İnsan acılarını kendisi seçer. Hayatımıza severek soktuğumuz ama gittiği zaman, öldüğü zaman kendimize gelemediğimiz her şey için geçerli bu o zaman alışmayalım mı? Birisini sevmeyelim mi? Aşık veysel gibi sevelim ki sevilelim diyorum ben bizi bırakıp gidenlere uğurlar olsun. Hayatımıza anlam kattıysa bir süre bu zamana kadar tatmamışsanız ayrılık ne mutlu size. Bundan sonraki acılar sizin seçiminiz.

çocukların gün içinde çizgi film izlemesi için saat belirlemek

atyaka99
Valla yapmayın ben yıllarca acısını çektim. Saatleri onun belirlemesini sağlayın. Kendisine bir zaman planlaması oluştursun ve onun dışına çıkmasın sonra kendi her şeyi sizden bekler. Artı çizgi filmi ödül ve ceza olarak kullanmayın. Onun çizgi film izlemek hakkı olduğunu ancak olağan üstü durumlarda bunun ertelenebileceğini anlatın. Hakkına tecavüz ederek cezalandırsanız o da ilerde bu şekilde insanların hak ve hürriyetlerinde tasarruf etmekte bir sakınca görmez. Ya bir çizgi filmden nereye geldin evet geldim konu çizgi film ama sadece nazçizhane bir öneri siz kitap okursanız çocukta kitap okur. Çocuklar kendilerine söyenenleri yapmak istemez veya kendisine çocuk olduğu için üstünlük kurduğunuzu ve en yakın zamanda büyüyerek sizin gibi yapmama özgürlüğüne kavuşmayı hayal ederler. Oysa ki kitaplar ne kadar güzel.

İhanete uğramak

atyaka99
Güven, kontrole mani değildir. Ben güvenirim ama kontrol ederim nasıl mı? Hayat içerisinde bir saat verirsin zamanında geliyor mu? Borç istersin veriyor mu? Borç verirsin zamanında ödüyor mu? Senin sırrını tutuyor mu? Tanrım beni dostlarımdan koru, düşmanlarımla ben başedebilirim. Mantığıyla dostu ve koyun postu giymiş kurdu ayırt etmek lazım. Safını bildikten sonra ateş etmek daha kolay. Ben benim güvenimi kaybedip bana ihanet edene rastladığım zamana giderim ve onu tanımadan bir gün önceki hayatımı tahayyül ederim. Sonrada bu güne uyarlarım o gün yoktu bundan sonrada yok. Sadece kaldırdığım şalteri indiririm. Haa iş yerinde ise düşmanlık yapıyorsa o zaman ne demiş Peygamberimiz. Sizlerle savaşanlarla sizde Allah yolunda Cihat ederim. Eksi oya gelince burada bir konu yazıyorsun amca hava atmışsın diyor. Sebebini soruyorsun yazmaya gerek yoktu diyor. Sebebini açıklıyorsun. saçmalıyor. Gül ağacı değilem her güzele eğilem. Salakları bulup akıl dağıtma sorumluluğumuz yok dolayısyla kumda oymanaya devam etsin

suriyelilerinki can da bizimkiler patlıcan mı...

atyaka99
Yasal öncelikli hasta. Burhaniye devlet hastanesinde randevulu muayenem vardı. Tam bana sıra gelecekken Suriyeli kardeşlerimiz yedi sülalesi ile girdiler. Sıra bende deyince söylenen bu oldu. Avrupa birliği bu adamları alalım diye bize para gönderiyor ya o paraları bunlara dağıtıyormuşuz. Öyle diyorlar. Benim mehmedim gidip oralarda şehit oluyor. Buradaki suriyeli kardeşlerimiz şehit ve gazilere bile verilmeyen haklardan faydalanıyor. Bu hak mı? İstanbul'un çehresi değişti. Ucuz iş gücü nedeni ile sigortası olarak çalıştırılıp duruyorlar. Elin gavuru memleketinde bırak bakmayı dilini konuşamıyorsa vatandaşlık hakkı bile vermiyor. Biz tabelaları arapçaya çevirdik. Gidin Bursaya bakın dükkanlardaki tabelalara.

osmanlı'da padişahların annesinin yabancı olması

atyaka99
Osmanlı padişahlarından Osman ve Orhan haricinde hepsinin yabancılarla evlendiklerini görmekteyiz. Trihçiler tarafından bunun sebebinin Padişahların Türk eşlerinin aileleri ile uğraşmak istememelerine bağlamaktadır. Kimi ailelerin torpil ve imtiyazlı görvlere gelmek için padişaha eşi üzeirnden baskı yapma ihtimali olmaması için bu yol seçildiği fikri hakimdir. Yabancı kadınlar Osmanlıda savaş ganimeti olarak saraya alınır daha sonradan cariye yapılır ve 8 senelik zorlu bir eğitimden geçirilirdi. Bu eğitimde müzik aleti çalmak, görgü kuralları, hitabet gibi bir çok konular işlenirdi. Ufak bir hata yapan hizmetçi statüsünde kalırdı. Ayrıca bütün eşler daha Müslüman olurlardı ve Osmanlıda da bu yeterliydi.

uzun süre nişanlı kalmanın avantajları ve dezavantajları

atyaka99
Nişanlı kalmak sadece ailelerin olurunu almış olmak ve görüşmenin daha uygun şartlar altında devamı için gereklidir. Çok fazla uzatıldı mı? karşılıklı olarak bıkkınlık meydana gelebilir ama öte tarfatan nasılsa biz bu kızı aldık veya damat bizden düşüncesi ile ailelerin kirli çıkılarını açtıklarında da nerelere yelken açtığımızı görmemiz açısından bir fırsattır. Sadece eşimizi değil evlilikte dış mihrak olarak etki edebilecek her türlü canlıyı çözebilirsiniz. Makul bir süre sonra da evlenmek daha iyidir. Ama fazla uzatırsan. Her kes için kötü olur.

yılbaşı gecesi yapılacaklar

atyaka99
İslamı açıdan Yılbaşı kutlamanın mantığını anlamış değilim. 25 Aralık Hazreti İsa'nın doğumudur ve Hristiyanların tatili 25 Aralıkta başlar ve 1 'ine kadar devam eder. Ben kendi adıma yeni bir yılı kutluyorum. Bir yılı arkadaşlarım ve dostlarımla beraber sağlıklı olarak geçirdiğim için kendimi ödüllendiriyorum. Yeni dileklerde bulunuyorum. Beyaz gazoz içen içer isteyen sarı kola içer. Önemli olan çocuklarımıza ahlaklı olmayı öğretmeliyiz yoksa namaz kılan bir rüşvetçi, hacca giden kafir yaratırız. Ahlak temeldir. Gerisi boştur. Japonyanın dini Şintoizmdir. Budizm de var bu adamların dininde Peygamber yok, kitap yok ama Japonlar bizi kıskanıyor değil mi? Biz camileri kameralarla donatıp muslukları ve maşrapaları zincirle asma kilitle kilitlerken, Bozulan metro gişesine geçiş parasını bırakan Kanada da bizi kıskanıyor, Hiç özel okul ve dershane olmayan ve eğitimde bu tür uygulmaları fırsat eşitsizliği olarak gören, öğrencilerin yeteneklerini belirleyip başarılı olacakları işlere yönlendiren zındık kafir Finlandiya bizi kıskanıyor Bütün kuşları öptük te bir tek leylek mi kaldı onu merak ediyorum. Hazreti İsa Allah'ın resulü değil mi? O'nun doğumunu kutlasak günah mı olur. Milli piyango ve yılbaşı partisi düzenleyen özel sektör. Din toplumları yönlendirmede güçlü bir argümandır. Ama para var ya para adamı dinden imandan çıkarır. Zaten bu sebeple Herkes çocuğunu Mısır'a Suudi Arabistan'a eğitime gönderiyor (!) Avrupalılar kitleler halinde Arap ülkelerine göç ediyorlar (!)

seçim kampanyalarında harcama yapanlar şimdi milletimiz için

atyaka99
Çok haklısın bu konuda devletin ek tedbirleri kapsamında dezenfektan ve kolunya maske gibi ürünleri dağıtması gerekir. Avrupa böyle yapıyor bunun dışında ilave alınacak tedbirleri biz kendimiz alınırız ama halkım bunu sorgulamıyor. Devlette bu malzemeleri dağıtacağına size fahiş fiyattan satan olursa bana söyleyin diyor. 81 milyona maske ve kolonya dağıtmak ne kadar zor olabilir ki ? Sonuçta dezenfektan bir kişiiye değil belli bir sayıda insan verilecek. Dolayısı ile sayı dörtte bir oranında düşüyor. Maske içinde emir verilir üretilir tanesini 1 liradan düşüğe mal edilebilir. Ben kadar kafa yorsalar ya

yazarlar şu an ne yapıyor

atyaka99
Online bir sürü kişi var aa başlık açan nedense yok. Herkes bilgisayarı açı kbırakıp evin içinde dört dönüyor herhalde şu günlerde herkesin eve kapanmasından dolayı. Yazı yazmaya yetişemem diyordum. Ama herkes başka meşgaleler bulmuş. TV'de de bir şey yok ki seyredelim.

bugün 16 kişi daha öldü

atyaka99
Bu gün yapılan test sayısı 7641 tespit edilen pozitif vaka 1704 artış korkunç bir şekilde devam ediyor ve ne yazık ki tablo gitgide daha da kötüleşecek. Şu ana kadar en fazla artış bu gün yaşandı. Test yapılan kişi sayısına göre %22 'lik bir artış var ki bu da dünya artış hızında bence birinci yapıyor bizi. 83 milyonla oranlarsak durum çok daha vahim bir hal alacak gibi duruyor. Artık sadece yaşlılar risk altında onlar ölüyor gibi fakir tesellisi yapmanında anlamı kalmadı kimse güvende değil sayı arttıkça sağlık hizmetleri zaten yetersiz durumda tam bir kaos olacak bu sebeple kendimizi çok iyi korumamız lazım Kimse kimse ile görüşmemeli.

vega sözlük yazarlarının yetenekleri

atyaka99
Yetenek mi bilmem ama ufak tefek kıltestere makinası ile bişiler üretiyorum. Bunun haricinde mesleki yeteneklerim var ama gün geçtikçe köreliyorlar. Herhalde geriye bir şey kalmayacak. Resim yapamam, şarkı söylememem için her zaman üzerimde baskı var :))) Ha birde izlediğim hiç bir filmi unutmam konusunu iyi bilirim. Kaç film seyrettin derseniz. Bir ara arşivimde 1000 den fazla film vardı hepsini seyrettim. Bazılarını sildim bazılarına yenilerini eklerdim.