yün çırpmak

happy
Günümüzde daha çok elyaf yorgan ve yastıklar olsa da kışın sert geçen bolgelerimizde yun yorgan ve yastık kullanılmakta ve bunlar yaz ayında yunleri çıkartılıp yikanarak ve ince bir sopa yardimiyla çırpılıp kurutulmaktadir.
editexe1
benim bildiğim kadarı ile yastıktaki pamuklar yata yata sertleşiyor ve bu yuzden ince bir sopaylar birbirinden ayırarak daha yumuşak olması sağlanıyor günümüzde pek yapan görmüyorum ama bence yapılması gereken bir şeydir.
atyaka99
Küçükken yatakların yünleri çıkarılır yataklar, yğnler yıkanır kurutulur ve çırpılırdı. şimdilerde kalmadı bu adet ama hayat daha kolaylaştı. Şimdilerde yün yorganlar sadece eskilerde kaldı.
msln22
Yün çırpmak Ben de çok yapmışım hemen hemen her sene yapıyorum ilkbahar ayına geldiği zaman minder yastık yün olan ne varsa hepsini yönünü yıkayıp çırpıyoruz fakat eskisi kadar zor değil Eskiden çırpmak baya zordu şu anda kolay bir şey olmuş yumuşatıcıyı üstüne bırakıyorsun bir saat yumuşatıcı kaldığı zaman sonra kurutma anına gelince sadece bir sopa ile her bir parçası bir yere dağılıyor.