20 yaş altı sokağa çıkma yasağı

fdd72
Erdoğan : “1 ocak 2000 doğumlular ve üstü doğumlu yaş gruplarına sokağa çıkma yasağı gelmiştir . Çocuklarımızı karantina altına almak zorundayız .”
angell
Böyle kesit kesit yapılacağına tek seferde yasak konulsa hepten kurtulacaz ama hâlâ olmayan ekonomiyi düşünüp bunu yapmıyorlar. Ben zaten çıkmıyordum market alışverişi hariç ama artık tam olarak çıkmamam gerekiyor,evde dışarı çıkması az tehlikeli olan bendim çünkü kronik hastalığı olan var ben giderdim ama artık annemin ihtiyaç durumunda gitmesi gerekiyor.
Halâ niye tamamen yapılmıyor bu sokağa çıkma yasağı?
1omurlkmisafir
Daha önce alınmalıydı diye düşünüyorum. Maalesef ki hem şehir giriş çıkışları hem de bu yaş sınırlı sokağa çıkma yasağı on gün önce alınsa bugün bu rakamları görmeyecektik.

Allah'ım tez zamanda bu iletti yurdumuzdan yok etsin.
msln22
Sokağa çıkma yasağı gelmeden önce de sadece ara sıra 20 yaş altında çocuğum Gidiyordu.Bundan sonra zaten göndermem gittiği zaman da zorla gidiyordu. Ben risk grubundayım.onun için de benim pek fazla dışarı çıkmama izin vermiyorlar. Yine de bizim evde en çok dışarı giden eşimdir.her gün işe gidiyor. dışarı çıkmasam o Gelirken de bizim ihtiyaçlarımızı kendisjyle getirebilir. Keşke bir kerede sokağa çıkma yasağı gelseydi de hiç kimse evden çıkmasaydı hiç olmazsa bu virüs pek fazla Yayılmazdı.
happy
Keşke virüsün ilk yayılmaya başladığı zamanlar da bu yasak çıksaydı daha kontrollü bi uygulama olurdu.18 yaş grubuna markete girme yasağı çıktı 65 yaş üstüne aynı şekilde. Yani durum bu kadar ciddiyse bu önlemler daha da genisletilmeliydi daha önceden. Zaten market alış verişi dışında dışarı cikmiyoruz.Annem babam yaşlı oldukları için evin ihtiyaçlarını ben alıyorum.Sokakta ihtiyaç dışında çıkan insanlar dışında kimse yok. Umarım bi an evvel biter de bu virüs normal hayatımıza geri döneriz.
ozvntaha
ÇOOOOOKKKK SAÇMAAAA
bunun nedeni bu 20 yaş altı gençlerin taşıyıcı olma düşüncesidir aynı zamandada bu 20 yaş altndakiler çalışmıyor düşüncesinede bir kesit giriyor.
tanıdığım bir arkadaşım 19 yaşında ve anne babası ayrı arkadaşım annesiyle yaşıyor ve aynızamanda 1000 tl kira ödüyor anneside çalışmayınca arkadaşım çalışmak zorunda kalıyor
buna benzer ülkede binlerce genç vardır
kanada cumhurbaşkanı halkına şöyle sesleniyor;;;; biz sizlere 87 milyon dolar vereceğiz ve buda bizim gelirimizin sadece %13'ü siz dışarı çıkıpta çalışmayı düşünmeyiniz evinizde oturun ve sadece sağlınızı düşünün
kanada nüfusunu düşünerek belki bu ülkede olmayabilir fakat buna benzer birşey yapılabilir
ama ülkemizin devlet yöneticileri böyle şeyleri düşünmüyor
sadece reklamlarda BİZ GENÇLERİMİZİ DÜŞÜNÜYORUZ olur.
1990
Bu işlem bütün yaş grubuna yani bütün vatandaşa koysalar belkide bu kadar uzun sürmez ve yavaş yavaş virüsü kontrol altına almış olurduk ama maalesef yetkililer sesimize kulak vermiyorlae
cicikus
Yukarıda yazan herkese hak veriyorum. Aynı şekilde düşünüyorum. Keşke en başında bu karar verilseydi ve herkes için bu yasak olsaydı keşke. Ama işte keşkelerle olmuyor. Olacağı varmış meğerse bunların da diyip geçiyorum ben artık.. Yarın kemanımı alacağım allahtan da daha da öyle uzağa gitmem zaten.. Üstelik arabayla çıktık ve içindeyken bile beni arkaya bindirdiler annemle yan yana oturuyorum diye.
aradai
ekonomik durum şuan bir kanada kadar rahat olmadığı için top yekün bir sokağa çıkma uygulayamıyorlar okuduğum ve izlediğim kadarı ile çünkü herkesi eve kapatmak demek maddi yardım yapmak demek haliyle şuan biz bize bu kadar yetecek durumda değiliz ki parça parça yasak getiriyorlar da peki 20 yaş altı çalışan insan yok mu var peki bu insanların gelirini nasıl karşılayacaklar bak orası tartışılır
atyaka99
Saçma bir uygulama. Herkesi kapsaması gereken yasak ekonomik fatura sebebi ile yapılamıyor. Bu şekilde geçer umutları da boşa çıkacak. Sokağa çıkma yasağı gelecek o zaman çok daha sıkıntıya gireceğiz.
xemrex
naçizane olarak kendi fikrimi belirtmek istiyorum. Bence şu virüsün sadece yaşlılara bulaştığı algısını ortadan kaldırmak açısından bakarsak yerinde olmuş çünkü 20 ve altı belki farkında bile olmayıp virüsü kapıp atlatana kadar birçok kişiye de bulaştırma ihtimali bulunuyor. 20 ile 65 arası için de çalışan kesim olmaları olarak düşünülmüş olabilir tabi bu kendi fikrimdi. bilim kurulu üyelerinin işinin ehli kişiler olduğu ve en doğru kararları alabileceklerini düşünüyorum.
oburiks
Bence bu böyle saçma oldu koymuşken herkese sokağa çıkma yasağı koyacaktınız ki virüs azalsın ama biz hala akıllanmadığımzdan bu bize ilerde büyük zaraelar vericek çok geç kaldığımızı düşünüyorum
diamond
Mantıklı bir karar ama ne kadar etkili onu bilemem keşke herkes için geçerli olsaydı ama ekonomik kokular buna engel oluyor malesef zaman gösterecek belki yasak gelir suan durum çok vahim 😷😷😷😷😷
forlucifer
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KİMLERİ KAPSIYOR?

20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma kısıtlaması bulunuyor.

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine koronavirüs tedbirleri kapsamında “Özel Gereksinimi” olan çocuk gençlerle ile ilgili istisnaları içeren ek genelge gönderdi. Genelgeye göre, 20 yaş altında, uzun süre kapalı ortamda kalmasının ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklarını olumsuz etkileyeceği, otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi tanısı konulmuş “Özel Gereksinimi” olan çocuk ve gençlerin ebeveyn veya bakıcıları refakatinde, rahatsızlıklarını kanıtlayıcı rapor vb. belgeleri yanında bulundurmak, enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmek, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske kullanmak, el temizliği ve hijyene uymak koşulu ile ikametlerinden çıkmalarına, park ve bahçelerde dolaşmalarına aynı il sınırları içinde araçla seyahat etmelerine izin verilecek.