baba ekmeği zindan koca ekmeği meydan

nslhnynn
Bu atasözünde anlatılmak istenen kadının eğer çalışmıyorsa belli bur yaştan sonra bba parasını yemeği huzursuzluk olarak hisseder . Ama bursa kurtuluşu evlenmeye bağlamış bence yanlış bir düşünce.
fati
eski zamanın düşünce yapısını anlatması bakımından son derece doğru bir söz. belirli bir yaştan sonra baba evinde sığıntı olarak görülür kadın. hele bir de boşanıp da geldiyse zaten o evin gelinleri de rahat vermez. bir an evvel bu kadından kurtulmak isterler. kadının her lokması boğazına dizilir. dediğim gibi eski zamanı anlatması bakımından son derece doğru bir söz.
mai
Pratik hayatta bu sözün gerçeklik oranı yüksektir. Nedense evli kadınlar baba evinde misafir gibi hissttirilir.
julia12
Kız çocukları hep evlendirildiği için evden bir boğaz gitse diye bakılıyor. Hatta boşanmış bir kadın tekrar baba evine geldiğinde belli bir müddetten sonra istenmiyor.
msln22
Koca, Eğer eşine bağlı biri ise ona karşı merhametli ve saygılı ise çok doğru söylenen bir sözdür. Çünkü insan baba evinden çıktıktan sonra o eve gittiğinde misafir gibidir Hele bir de Gelinler evde olursa iki kat yabancı olurlar.
Fakat yine de kadın bir yerden başlayıp ayaklarının üstünde durmalıdır bazen koca ekmeği de insana minnet olur.

Yanlış anlamayın, Bu durum Benim için değil, genel olarak söyledim fakat etrafımızda böyle insanlar var hem baba evi Zindan hemde koca evi zindandır. Allah böylelerine yardım etsin.