gerçekten seven birinin kıskanıp kıskanmaması

janevictor
Bu konudaki ilk düşüncelerim şekillenmeye başladığında seven insan tabi kıskanır diyordum.Kitaplarda filmlerde dizilerde böyleydi çünkü.Hem sevdiğini sahiplenmek içgüdüsel bir şey değil miydi?Ama zamanla kıskançlık abartıldı.Her şeyden kıskananlar kıskanılmak isteyenler ortaya çıktı.Neyse.Yavaş yavaş kıskançlık düşüncesi saçma gelmeye başladı.Çevremdeki insanlarda kıskançlık algısı zorunlu hale geldi.Sanki sevdiklerini böyle kanıtlıyor gibiydiler.Bir gün Mabel Matiz'in bir röportajını okudum.Önce daha önceki ilişkilerinin neden bittiği soruldu."insan birini içine sokacak kadar sevince onun mümkün olduğunca uzun sürmesini istiyor.Ama hepimizin beklentileri aşka yüklediği anlam farklı.O anlamlar örtüşmeyince fırtınalar kopuyor işte." Daha sonra ihaneti duygusal ve cinsel olarak ayıranlar var bunun hakkında ne düşünüyorsunuz sorusuna "Bende bazen 'o tamamen benim olsun'hissine kapılıyorum.Ama bu ne kadar sağlıklı bu bilginin yüzde kaçı benim yüzde kaçı bin yılların bana bıraktığı kültürel ya da genetik miras onu çok kestiremiyorum." diyor.Ilk önce bu sözler çok yabancı geldi.Çevrenin yaşadığım toplumun etkisi altındaydım çünkü.Nasıl yani dedim içimden.Kıskançlık sahiplenme aşkın bir simgesi değil miydi?Ama sonra kendi düşüncelerimi geliştirdim.Bence gerçekten seven kıskanmaz.Gerçekten seven karşısındakinin mutluluğunu her şeyin üstünde tutar.Peki sizin sevdiğiniz başkasıyla mutluysa onu bırakabilir misiniz?Yoksa tamamen size ait olmasını mı istersiniz?
msln22
Gerçek seven birinin kıskanmaması mümkün değildir.fakat kıskanmanın da bir ölçüsü vardır. olur olmaz şeylere Kıskanmak da sevgiye zarar verir. Herkes sevdiğini kıskanır. Her şeye değil fakat bazı konularda sevdiğimi gözümden kıskanırım diyenlerdenim.:)
angell
Kıskanmak beraberliklerin tuzu biberi zaten de bunu hastalık derecesine taşımamak önemli. Kimi hemen belli eder kıskandığını kimi de kıskanır ama belli etmez.
Mesela ben kıskanırsam büyük ihtimal belli etmem ama dolaylı yoldan gündeme çıkarırım. Gerçi güvendikten sonra kıskançlık pek de olmaz zaten.
phoenix
Hastalık derecesinde kıskananlar Bi zahmet sevmesin elbette seven kıskanır bunda sorun yok ama hayatı zindan edecek sevdiğine zarar verecek ölçüde kıskanan biri ya tedavi olsun ya da sevmesin hayatında böyle biri olan varsa uzak dursun ondan
serbestyazar
bu konunun gerçekten sevip sevmemekle alakası yok bence. kıskaçlık bir karakter meselesidir. çok sevdiğiniz birini kıskanmak zorunda değilsiniz ya da kıskanmadığınız için onu sevmiyor olamazsınız. bağdaştıramıyorum ikisini açıkçası.
fikir61
Seven insan kışkanç olmalı fakat kıskanmayı aprtmamalı. Her seven sevdiğinin başkasının onu kendisinden koparması gibi nedenlerden korkar. Fakat niye ona baktın, niye eve geç geldin. Tabiki insan eşini namusunu önde tutacak. Sen evlisin arkadaş kendine sınırlama getirmek zorundasın. Gezeyim, tozayım bitmiştir. Fakat bu işin de usulü var.
esrasmsk
Benim birlikte olduğum insan beni kıskanıyorsa artık hayatımda değildir net çünkü bana güvenmediğini düşünürüm.