orucu bozan şeyler

maryy
Orucu bozan şeyler,
Bilerek yiyip, içmek.
Kadınların regl olması.
Ağız dolusu kusmak.
Serum taktırmak.
Vitamin Iğnesi vurdurmak .
Cinsel münasebette bulunmak.
Kan vermek.
1204
Yuz yillardir bir turlu ogrenemedik orucu bozan seyleri. Yok dis fircalamak orucu bozar mi ? Yok sakiz cignemek orucu bozar mi ? Asamiyoruz hala her sene sanki torba yasa cikiyormus gibi illa tekrar tekrar gundem oluyor boyle seyler.:)
endulus
İslamın şartlarından olan oruç iadeti her sağlıklı müslümana farzdır. Bu sebeple oruç tutmanın da şartları vardır. Gusül abdestsiz yani cünup insan oruç tutamaz. Bu sebeple cünup olmak orucu bozar. Küfür etmek, cinsel ilişki, su içmek, yemek yemek, yalan konuşmak, ahlaksızlık yapmak orucu bozan durumlardır.
fikir61
Oruçta esas içine bir şey girmemesi huausudur. Tabiki havayı içimize kaçmasın diye tutamayıp. Yani zorunlu bir ihtiyaçtır. Ya da istemeden duman kokusunu cekmek zorunda kalmamız olan bir durumdur.İstem dışı olan şeylerdir
bmaksoy
Bilerek yemek içmek orucu bozar. Unutarak yemek yiyen biri hatırladığı an ağzındaki yiyecekleri çıkarıp ağzını çalkalayarak oruca devam edebilir.
Kan almak ve iğne yaptırmak orucu bozar. ...
Cinsel ilişki kapsamına giren durumlar da orucu bozar. ...
Herhangi bir dumanı bilerek içine çekmek de oruç kazası ve kefaret gerektirir. sigara gibi.
mastürbasyon yapmak orucu bozar.
daha birçok madde... aslında orucu bozar gibi bu tabir bu ilahi emirler insanları bir disiplin içerisine almak. gerek biribrlerine karşı olan hak ve sorumlulukları hatırlatmak mahiyetiyle olsun birbirlerini kırmamak vb. gibi.
gerek ALLAH'ımıza karşı olan emirlere karşı daha da dikkatimizi celbetmek gibi.
tabi bir yandan bunları yaparken diğer yandan da vücudumuza olabildiğinde faydası olduğu unutulmamalıdır....
mide ne kadar boş kalır ne kadar dinlenirse vücudumuzda beslenen virüs vb. hastalıklarla o kadar iyi mücadele eder bizleri o kadar iyi hastalıklardan muhafaza eder.


professor
Her sene bu sene şu orucu bozuyor mu geçen sene bozuyorducuların kafasında ne var dine sürekli güncelleme gelmiyor arkadaşlar geçen sene ne bozuyorsa bu sene de o bozuyor 😂