confessions

bomciki

Standart Üye - Moderatör

  1. toplam giri 688
  2. takipçi 60
  3. puan 13495
  4. kazanç 10,7273 TL

farkına vardığınız gün

bomciki
neyin farkına vardığımız gün? farkına vardığımızın farkına vardığımız gün mü? şu başlığın saçma sapan bir başlık olduğunun farkına vardığımız gün mü? burada hangi duyguyu, hangi düşünceyi tanımlayayım?

eşcinselliğin sürekli gündeme getirilmesi

bomciki
Aslında bu başlığa yazmak niyetinde değildim ama;
"cinsel tercih diye bir şey yoktur! cinsel yönelimdir bu." tespitini görünce iki kelam etmeye karar verdim.
insanın yönelebilmesi için karşısında bazı seçenekler olmalı. bu seçeneklerden birini tercih etmesi ve buna yönelmesi de sonraki adım olmalı. bir mesleği, bir bölümü tercih edip buna yönelmek gibi.

önemli buluşlar olmasaydı ne olurdu

bomciki
böyle bir soru olmayacak, buna cevap düşünülmeyecekti. herkes koşulları kabullenmiş olacak ve buna göre hayatını sürdürecekti. her şey yerel düşünülecek, küreselcilik diye bir kavram olmayacak, dünyayı algılama biçimi yaşanılan bölge ile sınırlı kalacaktı. derelerde çamaşır yıkanacak, çamaşır yıkanırken anonim türküler okunacaktı. nüfusun tamamına yakını tarım ve hayvancılık ile uğraşacak ama yine kapitalist sistem hüküm sürecekti ve birilerinin gözü yine başkalarının mal varlığında olacaktı.

kuran-ı kerimi güzel okuma yarışması

bomciki
eski tarihlerde ilkokullarda öğrenciler henüz okumayı sökmeye başladıklarında, okuma yarışmaları yapılırdı hatırlarım. bir dakikada en fazla kelimeyi okuyabilen öğrenciyi öğretmen, yakasına kırmızı kurdele takarak ödüllendirildi. konuyla pek alakalı değil evet ama aklıma geldi.
kutsal kitabı güzel okumayı özendirmenin veya okuyan insanı ödüllendirmenin hangi amaca hizmet ettiğini, veya bu yarışmanın ne amaçla yapıldığını pek çözemedim. ben hızlı okumaktan veya güzel okumaktan çok, doğru anlaşılması gerekliliği tarafındayım. eğer bir amaç olacaksa bu olmalı ve bu amaç doğrultusunda etkinlikler yapılmalı. Yoksa, koskoca bir dini kaynağından öğrenmek veya öğretmek yerine, onu en doğru anlatabilecek kaynağı güzel okutmayı hedefe koymak, sonra da din konusundaki gerçek bilgiyi bazı rivayet ve hikayelerde aramak gerçeklikle pek bağdaşmaz. olay şov olmaktan öteye pek geçemez.

boş insanların ünlü olması

bomciki
elemanları diri diri gömmüşsünüz gençler, bu ne acımasızlıktır. onları "boş insan" yapan nedir? şayet boş insanlar ise nasıl ve neden ünlü oluyorlar? boşluğun veya doluluğun tanımı nedir? bu beyanlarınızla ne yapmak, nereye varmak istemektesiniz?
çok pis gaza getirdiniz beni.
boş insan derken (bkz:kime göre) (bkz:neye göre)

büyüdüğünüzü anladığınız an

bomciki
bu 'anlık' bir durum değildir ki. bu bir süreçtir ve bu süreç içerisinde, geçmişe ait özlenen her duygu ve durum, çeşitli durumlar karşısında verilen tepkilerdeki değişim vs. büyüdüğünü hissettirir insana. biraz daha büyüdüğünü, sonra biraz daha. sonra da yaşlandığını anlamaya başlar insan.

kişisel gelişim kitapları

bomciki
“Sizin hayatlarınız yolunda gitmiyor. Hayat hakkında müthiş teorileriniz, çarpıcı fikirleriniz, zekice inanç sistemleriniz var. Hepiniz –her biriniz– hayatlarınızı idare etme konusunda çok mantıklısınız ve hayatlarınız yolunda gitmiyor. Sizler dallamasınız.”
(bkz:est)
(bkz:luke rhinehart)
farklı lezzette kurgulanmış bir kişisel gelişim romanı.
0 /