confessions

braveheart

Gümüş Üye - Yazar

  1. toplam giri 4698
  2. takipçi 96
  3. puan 165580
  4. kazanç 11,6216 TL

numara komşuluğu

braveheart
saçma bulduğum bir olay aslında. tanımadığın birine mesaj atıyorsun ve karşı taraf bir suçlu olabilir, arıza bir tip olabilir. bana böyle bir mesaj gelse cevap bile vermem. yapmam da böyle bir olayı. kapı komşumuzdan haberimiz yok, numara komşusu edinecekmişiz.

toplum yapısını bozan unsurlar

braveheart
toplum zaten bozuktu.. en basta din üzerinden yapılan şeyler kaldırılmalı. muska, cinci hoca gibi durumların önüne geçilmeli. palu ailesine giren damat gibi ahlak dışı şey yapan kişiler zaten toplumun ahlak kurallarını bozmuş ve yozlaştırmış kişiler.

altına yatırım yapmak

braveheart
altının gerçekten ciddi bir getirisi oluyor. en basitinden geçen ene altının gramı 265-280 civarlarındayken şimdi 484 lira. 470-488 arası gidip gidip geliyor. geçen sene gram almış biri bu sene gramda 200 tl kar etmiş oluyor, 10 gram alan biri ise direkt 2 bin tl kar sağlamış oluyor. tabi bu süreçte de paramız enflasyon karşısında ezilip büzülüyor.

en iyi bulaşık deterjanı

braveheart
amway ürünlerini kullanıyorum ben temizlik ürünlerinde. her kokuyu da kullanamıyorum. bazıları çok ağır. hem amway ürünleri konsantre. ben bulaşık deterjanını aldığım zaman uzun süre kullanıyorum. aynı zamanda makineler için olan bulaşık tabletlerini de aynı şekilde.

açıktaki ürünleri alırken dikkat edin

braveheart
maalesef bugün yaşamış olduğum bir olayı sizlere aktarmak istiyorum. bugün bir mağaza zincirine (kuruyemiş ve bakliyat satışı yapan bir mağaza) girdim ve aldığım ürünü tarttırdıktan sonra şöyle bir dükkanı gezeyim, bir eksiğim var mı hatırlarım diye. bir baktım yaşı tahminen 50 nin üzerinde bir erkek müşteri, iç cevizleri elliyor, karıştırıyor. bunu yaparken de elinde ne bir eldiven ne bir koruyucu birşey yoktu. ben uyarınca elini çekti ancak. ve bu mağazada buna önem gösteren bir mağaza. korona virüsü olmadan önce de bazı ürünlerin (kuru incir, kuru kayısı, lokum vb ürünler) eldivenlerle alınabilmesi için naylon eldivenler koyan bir mağaza zinciri yani. hemen hemen bir 10 gün önce de başka bir markette bir kadın açık olan pirince elini daldırmıştı. bu gibi durumlarda corona virüsü daha çabuk yayılabilir. sonuçta o cevizi direkt ağzımıza atıyoruz yani.

bu tür şeyleri alırken mümkün mertebe paketli ürünler almayı tercih edin. paketli ürün olmayacak (manav ürünleri) derecedeyse eldiven kullanımına özen gösterin. eldiven konulmadıysa oradaki görevliyi çağırın ve poşete koyacağınız sebze meyveyi siz gösterin.

koronavirüslü insanların sokakta gezmesi

braveheart
geçenlerde habere çıktı biri. kişi normalde karantinada virüsten ötürü. kimseye söylemiyor, göz muayenes için hastaneye geliyor. doktorun yanına girmeden önce sekreterliklerde kayıt oluşuyor ya bu hasta geldi gibisinden. doktorun ekranına düşecek hani. neyse görevli kişi girince karantinada olması gerektiği ekrana yansımış. onca kişiyi de riske atmış orada. milletimiz düşüncesiz.

elti anlaşamamazlığı

braveheart
çünkü hasetlik var, kıskançlık var. hatta bu sebepten dolayı ne kovaların başının eti yendi. :D :D şaka bir yana da gerçekten onların var da benim niye yok, bizim niye yok moduna getiriyorlar. bir nevi sidik yarışı anlayacağınız.

Yeni eve taşınmak

braveheart
insan kiracı olunca daha sık yaptığı bir durum maalesef. çünkü bazen kiraya yapılan zam sizi o evden çıkmaya zorluyor. bütçeniz yetmiyor çünkü ya da ev sahibi çıkartıyor sizi. ev taşımanın yanında bütçenize göre yeni bir ev bulmak da sıkıntı oluyor. hatta yeni eve geçiyoruz diye artık döküntü diyebileceğim kadar eski eşyaları yenilemek filan. baya masraflı oluyor. yoksa yeni eve girerken yapılan o temizlik filan hiç gözüme batmıyor.

askere gitmeden önce evlenmek

braveheart
bu durum eskiden daha fazla yapılırdı. günümüzde yapan vardır, hatta hemen reşit olur olmaz evlenenler var fakat eskiden askere gitmeden önce çoluk çocuğa karışsın diye, askerde birşey olursa gibi korkular vardı, hatta tarım yaparken 60 larda traktör kullanımına başlandı. o da şimdiki gibi değil. yine insan gücüne bakıyordu o dönemler tarım. işçi tutmak yerine çoluğu çocuğu evlendirelim gözüyle de bakılıyordu.

sosyal medya olmasa yapılabilecekler

braveheart
birçok şey yapılabilirdi aslında. hala da yapılabilir. hayatı sosyal medyada yaşayan çok kişi var. hatta sırf sosyal medyaya atabilmek için cafelere sık sık giden var. piknik, kamp, fuar gezileri, turlarla görmediğin yerleri gezme, arkadaşlarınla birlikte jenga, monopoly, tavla, okey gibi oyunlar oynanabilir. güzel vakit geçirebilecek çok aktivite var.

toprağın verimini arttırmak için yapılması gerekenler

braveheart
toprağı havalandırmak. yani yeni ekim için ilk önce toprağın altını üstüne getirmeniz gerekiyor. çünkü ekilen bitki, topraktaki mineralleri de emdiği için, toprak verimsiz hale gelir. bazı bölgelerde bazı ekinlerden sonra 1 yıl nadas yapılır hatta. çünkü ekilen o ürünler topraktaki mineralleri fazlasıyla emdiği için sonra ekilen ekinden verim alınamayacak. o yüzden kısa süreli de olsa toprağı havalandırmak gerekir. solmuş, çürümüş bitkileri de ayıklamayın topraktan ayrıca.
0 /